Prima pagină » Puterea Gândului » Al patrulea rând de anticipate, pe 8 septembrie?

Al patrulea rând de anticipate, pe 8 septembrie?

Al patrulea rând de anticipate, pe 8 septembrie?

Cu milioane în cont, Bibi se plânge că n-are bani de avocaţi.

Geruleţul din Ierusalim (câteva grade peste zero) a îngheţat şi sondajele de opinie: nici o schimbare, nici o şansă de formare a unui guvern pe 2 martie. Morişca de zvonuri avansează deja data celui de-al patrulea rând de anticipate: 8 septembrie.

Vestea bună e că politicienii par a se fi dezmeticit şi au abandonat subiectul Bibi (pro şi contra), dedicându-se adevăratelor, gravelor probleme ale ţării: Educaţia şi Sănătatea. Subit, Partidul Muncii şi coaliţia Kahol Lavan se interesează de cele două portofolii, promiţând câte în lună şi-n stele.

Ca pretutindeni, oamenii sunt îngrijoraţi în legătură cu coronavirusul. Pe Diamond Princess plutesc şi 12 israelieni. Mai în glumă, mai în serios, cetăţenii se întreabă dacă Netanyahu va conduce personal o echipă de „commando” care să elibereze „ostatecii” înainte de alegeri.

Experinţa cu Naama Issachar, pe care s-a dus personal la Kremlin s-o elibereze din mâinile lui Putin, nu i-a slujit prea mult electoral.

Naama Issachar scrisese ieri pe Facebook un mesaj de mulţumire tuturor celor care au contribuit la eliberarea ei. Stupoare: nimic despre Bibi. Cancelaria premierului a luat degrabă legătura cu mama fetei şi în scurt timp postarea a fost „îmbunătăţită”. Mai ales că Naama recidivase: când, după ce Netanyahu a adus-o în ţară şi reporterii au luat cu asalt locuinţa din Rehovot a familiei, au descoperit pe maşina tinerei abțibilduri cu… Opoziţia (Kahol Lavan).

Regele Bibi se plânge (nu e prima oară) că are mari greutăţi în a-şi plăti avocaţii. (Faptul că strânge milioane în conturile personale nu se pune). A schimbat până acum cel puţin zece apărători. O parte, ce-i drept, au plecat învîrtindu-se, în primul rând de teamă că nu vor fi plătiţi, cunoscând apucăturile distinsului client.

Sursă FOTO: The Prime Minister of Israel / Facebook

Recomandarea video

Mediafax
Țara care caută 16 oameni pentru un sejur de vis, totul gratuit
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
Sile Cămătaru, despre împrumuturile acordate lui Gigi Becali: "Îmi dădea dolari vechi și...' Detalii nemaiauzite
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Țara celor o mie de insule, unde se află cheile paradisului
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Șeful FSB lansează teorii halucinante: NATO creează arme biologice cu acțiune selectivă în spațiul CSI și pregătește revoluții prin AI
Cancan.ro
Lista pensionarilor scutiți de CASS. Cine nu plătește contribuția, deși are pensie peste 3.000 de lei
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa lui Cristian Mungiu. Regizorul premiat la Cannes locuiește într-o vilă spectaculoasă din București
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Munții Apalași au suficiente rezerve de litiu pentru 500 de miliarde de telefoane, au descoperit cercetătorii