Prima pagină » Puterea Gândului » „Câinele tău de pază, care sare să te muște”

„Câinele tău de pază, care sare să te muște”

„Câinele tău de pază, care sare să te muște
Parlamentrul, "ca un câine pe care l-ai luat să te apere dar nu faci altceva decât să te aperi de el și de fiecare dată când scapi nemușcat răsufli ușurat că a mai trecut o zi și ești întreg".

Întrucât, de câte ori scriem pe coloană despre parlamentari și politicieni suntem, invariabil, înjurați, fie de stânga, fie de dreapta, în funcție de subiect, bănuiți fiind de diverse parti-pris-uri, am decis să inserez în acest material textul la care fac referire.

Acesta conține, pe lângă un îndemn adresat presei – deși, inclusiv noi, aici, am abordat de multe ori subiectul -, și unul adresat electoratului: acela de a se trezi, o dată pentru totdeauna, din mahmureala (indecizia) generatoare a întrebării „Bine, și eu cu cine votez?!”.

Mai ales, într-un an electoral, luări de poziție de genul celei de mai jos sunt extrem de binevenite, iar eu, plecând de la notificarea lui Zu Sayzu, vă adresez invitația de a posta opiniile voastre pe pagina mea de Facebook, unde puteți ajunge, imediat, dând click pe invitația aflată la finalul editorialelor: PENTRU COMENTARII VĂ AȘTEPT PE PAGINA DE FACEBOOK – MARIAN SULTĂNOIU

De asemenea, vă invit să vă spuneți părerea și despre activitatea edililor aflați în serviciu în localitățile voastre, realizările și neîmplinirile lor.

Cele mai interesante postări vor fi inserate în editorialele și opiniile mele, de la sfârșitul săptămânii.

 Iată postarea lui Zu Saizu:

„Domnule Sultănoiu, puteți (dvs sau un coleg de la investigații, statistică… mă rog, nu mă pricep) să scrieți un articol despre Parlament?

O spun și solicit ca un cetățean care nu se mai simte reprezentat de această instituție profund democratică dar plină de indivizi dubioși, care au făcut din ea o mașinărie de făcut bani și apărare împotriva, culmea, tocmai a legii pe care ar trebui s-o apere, s-o promoveze și să o creeze.

Am impresia că, zilnic, noi restul, societatea civilă sau presa ori celelalte puteri, doar ne luptăm să le înfrânăm derapajele. Ca un câine pe care l-ai luat să te apere dar nu faci altceva decât să te aperi de el și de fiecare dată când scapi nemușcat răsufli ușurat că a mai trecut o zi și ești întreg.

Parlamentul a devenit un dușman, din punctul meu de vedere, îl văd ca pe unul, deși înțeleg foarte bine necesitatea sa și faptul că „fără el nu se poate, e pilonul democrației”. Dar acest argument corect nu mă face să înghit nedreptățile și abuzurile sale.

Da, știu, votăm altul. Asta facem mereu, la fiecare 4 ani. Și constăteam că sunt aceleași figuri, iar procentul de corupți, la final, e fix același: „urieșesc”!

Mai solicit un astfel de articol și din punct de vedere al cetățeanului care nu știe foarte multe despre modul în care acești indivizi sunt aleși: depun un CV? Le este verificat cazierul? Li se permite accesul având cazier? Care este statistica actuală legată de procentajul celor cu probleme cu justiția? Cum rămâne cu referendumul legat de micșorarea numărului lor la 300? N-ar trebui ca cererea poporului, oficial făcută, să fie respectată?

S-ar putea face și o trecere succintă printre legile penibile, controversate sau complet antidemocratice – declarate de Curtea Constituțională, cele cu dedicație, cu un interes strict politic? Știu și eu câteva dar o listă mi-ar reaminti câte capete am tăiat hidrei (multe supraviețuind).

Sper că m-am exprimat corect și coerent; e multă revoltă și nemulțumire în această rugăminte. Se pot spune și lucrurile bune ale acestui Parlament?

Poate vedem și partea plină a paharului, până la urmă încrederea este necesară; dar unde sunt faptele care să mi-o redea?! Mulțumesc”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci