Prima pagină » Puterea Gândului » Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?

Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?

Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?
Două mitinguri în Piața Victoriei: al Diasporei și al instigatorilor. Lelia Munteanu analizează la cald protestul românilor nemulțumiți, acoperit de lacrimogene și propagandă grosolană

În Piața Victoriei sunt cel puțin două mitinguri. Scriu „sunt” la ora 22.32. Când voi pune ultimul punct s-ar putea ca verbul să trebuiască ortografiat la trecut: „au fost”.

Urmăresc un miting al unor oameni (majoritatatea celor din Piață) revoltați – români din diaspora, din țară și din București. Oameni pașnici, în care clocotesc, amestecate, lehamitea și revolta. Care nu mai îndură disprețul guvernanților, sfidarea, hoția, minciuna. Care cer, cu îndreptățire, demisia guvernului de analfabeți funcțional cu tricoaie. De protestul acestor români s-au lipit reprezentanți ai partidelor din opoziție, făcându-și selfieuri cu o mulțime care încearcă să le facă treaba. (Declarația zilei rămâne comunicatul lui Dacian Cioloș, din care în primul rând, el n-a priceput nimic. Când nu vrei să superi pe nimeni, când vrei să îți bifezi existența într-o zi istorică, dar nu poți spune nimic, atingi culmi de ipocrizie).

Al doilea e mitingul instigatorilor. Cine i-a adus? N-am dovezi să spun ce bănuiesc.

Mi se pare tot mai clar însă că – făcând exces de zel și de obediență – jandarmii au umplut Piața Victoriei, din toate colțurile, de gaze  acrimogene. Dacă șefii lor s-au temut că protestatarii nu vor pleca până nu vor obține măcar schimbarea guvernului, dacă Liviu Dragnea a intrat în panică, îngrozit de amenințările unor bezmetici cu revoluția și ocuparea clădirii Guvernului și crede că, „gazându-i” vor pune capăt mitingului, s-ar putea să facă o greșeală de nereparat: să adune mâine, sâmbătă, în stradă, de două ori mai mulți români, să facă cu mâna lui jocurile celor care cred că mitingul n-a fost programat întâmplător într-o zi de vineri.

Dacă lista instigatorilor nu va fi adusă mâine la cunoștința publicului, iar instigatorii deferiți Justiției, înseamnă că diversiunea aparține Puterii (n-ar fi prima oară când o practică).

După cum e foarte posibil ca, dacă în următoarele zeci de minute vor fi dispersați cu forța, protestatarii de bună credință să se radicalizeze și să nu părăsească Piața, până când revendicarea schimbării Guvernului le va fi satisfăcută.

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Pământul ar fi putut fi devastat de explozii spațiale „invizibile”