Prima pagină » Puterea Gândului » Cioloș și partidul-vedetă

Cioloș și partidul-vedetă

Cioloș și partidul-vedetă
Trei aspecte mi-au atras atenția în contextul ultimelor mitinguri: apariția lui Dacian Cioloș, pe persoană fizică, în luminile rampei unora dintre ele; declarația liderului viitoarei formațiuni, potrivit căreia „Din platforma România 100 se va desprinde un partid politic"; precizarea liderului USR, Dan Barna: „Pasivitatea e o formă de complicitate".

Sigur, declarația lui Barna se referea la cei care trăiesc, în ultima vreme, cu capul în nisip, pentru ca, mai târziu, de-a lungul campaniilor electorale, să-și scuze propria detașarea cu formula, „În România, nu avem cu cine vota”. Dar este la fel de adevărată și în toate celelalte cazuri.

Dacian Cioloș, acest lider-fata-morgana al opoziției unite, parlamentare&sociale românești, a declarat astăzi următoarele: „Din platforma România 100 se va desprinde un partid politic. Noi, cei care am fondat România 100, suntem hotărâți să facem asta. (…) Lucrăm la acest partid, lunile următoare vom fi în măsură să îl prezentăm. Nu e o lansare azi, noua formațiune urmând să se prezinte la următoarele alegeri cu o ofertă politică, indiferent când vor avea loc acestea…”.

Înțelegeți cum vine vorba lui?

Adică, în caz că vor fi alegeri anticipate, zilele-astea, progenitura politică a platformei România 100 va fi gata să candideze. Dar dacă nu vor exista anticipate, atunci, pusi, până la alegerile la termen, în 2020.

Cum s-ar spune, băieți, noi suntem pregătiți, dar până la alegeri nu ne erodăm/băgăm în seamă/afectăm imaginea aiurea.

Ce mai spune Cioloș?

„Există riscul ca acest proiect să ducă la fărâmițarea opoziției. Ne-am gândit și la asta, mi se pare ca o responsabilitate pe care nu am cum să nu o asum ca din această platformă să se desprindă un partid, care nu va acționa împotriva celor care împărtășim valori și principii comune. Vom fi deschiși colaborării cu cei cu care putem lucra”.

Adică, fostului premier îi trece prin cap, în acest moment, că lansarea partidului său poate duce la „fărâmițarea opoziției” (ce-o mai fi-nsemnând și asta), deși nu intuim din ce motive, de vreme ce partidul se naște deschis colabărărilor firești (desigur, dacă partidele de dreapta vor supraviețui până atunci).

Mie mi se pare cel puțin stranie această plasare în expectativă a fostului premier, deși, după nazurile pe care acesta le-a făcut către finalul exercițiului său guvernamental, în 2016, înainte de alegeri, interzicând cu fermitate folosința publică a imaginii sale, în campanie, atât de către PNL, cât și de către USR, n-ar trebui.

Mă întreb unde s-ar fi aflat, astăzi, opoziția, dacă niciuna dintre caprele politice ale dreptei sau apropiate de ea n-ar fi ținut cozile atât de sus, ori de câte ori a apărut oportunitatea realizării unei unități politice.

Ca să nu mai spunem de faptul că anunțul lui Cioloș, despre partidul său conservă, a venit imediat după luarea de poziție (de evident bun-simț) a uneia dintre personalitățile reprezentative ale societății civile românești, maestrul Victor Rebengiuc.

„Sunt sătul de comunism, durează de prea mult timp, vreau o țară normală!”, i-a spus acesta lui Cioloș, cerându-i, implicit să se grăbească, cu doar puțin timp înainte ca acesta din urmă să ne dea întâlnire la viitoarele alegeri, „indiferent când vor fi ele”.

Ceea ce s-a potrivit foarte exact cu opinia lui Barna: „Pasivitatea e (totuși) o formă de complicitate”.

Mă întreb: cât mai are de așteptat omul excepțional, Mihai Șora, la cei 101 de ani ai săi – care și-a asumat, deja, rolul de „Instituție de luptă, cu toate armele sale, împotriva dereglării statului de drept” -, până la lansarea partidului-vedetă a lui Dacian Cioloș, care va fi, nu-i așa, placa turnantă a dreptei unite…

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Ea a mama soacră din Italia a lui Mihai Mitoșeru: „Când cuscrele se înțeleg suntem și noi fericiți.” Cum o răsfață pe Camelia Mitoșeru?
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Studiu: multe femei aleg un analgezic mai puțin eficient pentru durerile menstruale