Prima pagină » Puterea Gândului » Cum a devenit Occidentul uncool

Cum a devenit Occidentul uncool

Cum a devenit Occidentul uncool
E fabulos cât de bine a reușit nouă propagandă. Cu mult mai bună decât cea sovietică, ideologia revigorată anti-occidentală se propagă acum chiar cu materialul adversarului: pe net, cu ajutorul unor activiști voluntari, tineri și bine plătiți. Dar nu în bani, ci într-o moneda cu mult mai valoroasă: moneda răzbunării simbolice a săracului împotriva bogatului.

Ne arată zilele astea Rusia. Trupele ucrainene trimise să preia controlul în estul țării au început să dezerteze sau chiar să treacă de partea forțelor paramilitare apărute, ca și în Crimeea, de nicăieri.

Cu cine fraternizează? Cu frații lor? Da. Cu frații lor întru eșec.

Cu toții au eșuat în cel mai mare proiect – sau mai degrabă vis – al fostului teritoriu sovietic. Să devină, prin libertate și economie de piață, ca Vestul.

De aceea trupele rusești fără însemne care au invadat țară vecină n-ar trebui să fie o surpriză. În avangarda lor zboară, de mulți ani, cohorte de minciuni și manipulări propagandistice. „Occidentul ne vrea piață de desfacere, Occidentul ne ia libertatea, companiile lor ne vor sclavi, e-urile ne omoară, apa cu bule ne otrăvește…”

Toate astea sunt construcții ideologice ieșite pe șest din laboratoarele FSB-ului. Nu am nici o dovadă când spun asta, în afara eficacității și efectului lor subversiv. Pentru că minciunile estului sunt bine făcute și le miroși mai ales atunci când ai trăit în comunism. Sunt puternice nu doar pentru că n-au mai avut nevoie să se conformeze strâmtei ideologii marxiste. Ci și pentru că rușii au stofă de scriitori. Cu deosebirea că Cehov-ul zilei de azi stă și scrie povești despre cum Edward Snowden e un mare patriot american cu un destin tragic. Karenina, în versiunea cu spioni…

Opera asta de spălare pe creier la scară planetară nu se întâmplă de azi, de ieri. Ci cam de când Putin a sosit la putere hotărât să răzbune ceea ce el vede o rușine a Rusiei: pierderea teritoriilor cucerite de țari.

E fabulos cât de bine a reușit nouă propagandă. Cu mult mai bună decât cea sovietică, ideologia revigorată anti-occidentală se propagă acum chiar cu materialul adversarului: pe net, cu ajutorul unor activiști voluntari, tineri și bine plătiți. Dar nu în bani, ci într-o moneda cu mult mai valoroasă: moneda răzbunării simbolice a săracului împotriva bogatului. A perifericului împotriva celui care ocupă centrul civilizației.

Răzbunarea celui care n-a reușit, ca individ și ca țară, împotriva celor care nu i-au împărtășit eșecul. Ea nu folosește sentimentul înălțător al solidarității celor ce muncesc, ca altă dată, ci ura celor au mai puțin decât vecinul lor. E războiul ideologic al Peugeot-ului contra lui Audi, nu a exploatării omului de către om…

De fapt, ăsta a și fost pariul lui Putin: să-i folosească împotriva Vestului chiar pe marginalii săi. Apoi, și mai bine, chiar vârfurile sale. Să ia nemulțumirea față de slăbiciunea democrațiilor vestice și s-o întoarcă în admirație pentru autoritarismul proaspăt din Est.

Ceea ce vedem acum e reacția la înfrângerea culturală de acum 25 de ani. Atunci generația blugilor și pop din anii 80 a făcut să cadă în genunchi vechea și demodata Uniune Sovietică.

Ei bine, ce se întâmplă acum e reversul medaliei. Rusia a reușit să facă uncool tot ceea ce a înfrânt-o. S-a răzbunat pe blugi și pe McDonalds, pe Madonna și pe Neil Armstrong pe Luna. A înlocuit mândria europenilor de a fi inventat civilizația cu spaima că băncile le-au pus 0,5% în plus la dobânda. A pus umărul la isteria Annonymous, la spaima de spionajul NSA și la toate temele anti-globalizării. Și a făcut asta cu un mic detașament de țintași de elită: trend-setterii și liderii de opinie ai Vestului liberal.

Exact că în anii ’50, cu mică deosebire că acum Occidentul nu-i va judecă niciodată pe trădători. Nu pentru că e slab. Ci pentru că nu mai e sigur.

Iar nesiguranță asta e chiar o armă mai puternică decât cea nucleară. Cu care Rusia a lovit deja.

Recomandarea video

Mediafax
Crin Antonescu: ⁠Unde ați fost, Ciucu și Bolojan, când PNL „lingea clanțe” la Cotroceni?
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 l-a sancționat pe Gabi Tamaș pentru derapajele repetate. Adi Vasile a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Barajele abandonate care sufocă râurile României. Peste 600 de bariere inutile au fost demolate pe râurile Europei, în 2025
Mediafax
Un important lider european își taie salariul la jumătate
Click
Horoscop luni, 25 mai. Leii au parte de experiențe noi, iar Vărsătorii își asumă riscuri
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Ce se întâmplă doctore
Secretul lui Heidi Klum să ardă mai multe calorii, fără să meargă la sală. Cum se menține modelul la 52 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Drumul Expres Galați – Brăila se strică înainte de a fi deschis circulației
Descopera.ro
Planul secret pentru revenirea lui Cuza la domnie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Peste 30.000 de animale au fost sacrificate pe o insulă grecească din cauza febrei aftoase