Prima pagină » Puterea Gândului » Cum se mai piaptănă cântăreața cheală, domnule Președinte?

Cum se mai piaptănă cântăreața cheală, domnule Președinte?

Cum se mai piaptănă cântăreața cheală, domnule Președinte?
Am așteptat declarația lui Klaus Iohannis de la ora nouăsprezece. A apărut fix la nouăsprezece și douăzeci de secunde. În România sunt mereu subiecte fierbinți, multe lucruri așteaptă să fie lămurite.

Președintele e punctual. Nu e de colo să fii punctual. Am mai cunoscut câțiva oameni punctuali. Însă nici unul n-a dorit să ajungă președinte.

În trei minute și jumătate, Iohannis a reușit să ne dea o mulțime de informații interesante:

Vin alegerile locale. Alegerile au loc din patru în patru ani. Trebuie să fim atenți pe cine alegem. Autoritățile sunt chemate să organizeze o campanie electorală curată. În alegeri se vor confrunta oameni și partide. Nu toate partidele sunt la fel, nu toți oamenii sunt la fel. Nu toate alegerile sunt la fel.

„Ce bizar, ce ciudat și ce coincidență!”. Declarația Președintelui mi-a amintit prima replică din antipiesa lui Ionesco.

„Doamna Smith: Uite că s-a făcut ora nouă. Am mâncat supă, pește, cartofi cu slănină, salată englezească. Copiii au băut apă englezească. În seara asta am mâncat bine. Și asta fiindcă locuim la marginea Londrei, iar numele nostru e Smith.

Continuându-și lectura, Domnul Smith plescăie.

Doamna Smith: Cartofii sunt foarte buni cu slănină, uleiul de salată nu era rânced. Uleiul de la băcanul din colț e de calitate mult mai bună decât uleiul de la băcanul de vizavi, ba e mai bun chiar și decât uleiul de la băcanul din capul străzii. Dar nu vreau să spun că uleiul lor ar fi prost”.

Continuu lectura. Electoratul încă mai plescăie.

Recomandarea video

Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe A1 și pe drumuri din mai multe județe din țară
Digi24
VIDEO Ce a răspuns Trump când a fost întrebat de un reporter dacă l-ar captura și pe Putin, cum a făcut-o cu Maduro
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Prosport.ro
Un turist cazat pentru a doua oară la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov a surprins personalul: „Încă nu ne vine să credem!”
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
Anunț de la meteorologi: Ger în toată țara de sâmbătă până marți. Minime de până la -15 grade
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Theodor Stolojan: „Măsurile luate până acum nu sunt reformă. Ne-am împotmolit la o coterie transpartinică, la nivel central și local”
Cancan.ro
Călin Donca, descalificat de la Survivor 2026? 'Mi-ai stricat casa!' Altercație fizică violentă cu Cristi Boureanu
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Cel mai mare mister al Universului este tot mai aproape de a fi elucidat