Prima pagină » Puterea Gândului » Domnul Șova așteaptă provincia

Domnul Șova așteaptă provincia

Domnul Șova așteaptă provincia
O știre trimisă, pe nedrept, în subsol: ministrul Marilor Proiecte a rezistat eroic unei tentative de mituire, petrecută tocmai în China, în camera de hotel unde era cazat

O știre trimisă, pe nedrept, în subsol: ministrul Marilor Proiecte a rezistat eroic unei tentative de mituire, petrecută tocmai în China, în camera de hotel unde era cazat.

Domnul Dan Șova nu numai că a refuzat suma de bani cu care l-a momit un conațional din Bihor, om de afaceri din delegația oficială, ci l-a informat prompt pe primul ministru, care i-a poruncit: „Mergeți la DNA”,  ceea ce, întors în țară, a și făcut. De atunci, fix de o lună, dl Șova, tot așteaptă să fie citat ca martor, dar instituția anticorupție nu dă nici un semn. Pare dezamăgit.

Din relatarea întâmplării la aniversarea a o lună de la depunerea plângerii, se înțelege că ministrul vrea să dea un impuls justiției, în special DNA, despre ai cărei procurori premierul Victor Ponta spunea că sunt „băsiști” și se ocupă cu dosare politice. Cum ecourile scandaloaselor declarații ale acestuia din urmă încă nu s-au stins, mărturisirea dlui Șova pare menită să dreagă un pic busuiocul, încercând să extindă preocuparea față de corupție asupra primului ministru și a întregului Cabinet, care, prin membrii incompatibili, condamnați sau trimiși în judecată, nu s-a dovedit deloc „cel mai cinstit”, așa cum fusese inițial prezentat. „Noi n-avem nimic împotriva DNA, ba dimptrivă, chiar noi o sesizăm și-i cerem să-și facă datoria”, sună mesajul nerostit al ministrului.

Puțin probabil însă ca el să-și fi atins ținta, fiindcă dl Șova, cu candoarea ce-l caracterizează, face o dezvăluire jenantă: domnia sa și dl Ponta, amândoi diplomați în Drept, au sesizat instituția greșită. Cum nu tot  ce zboară cu mita-n gură este vânat de DNA –  trebuie ca răpitoarele mari și medii să fie plătite de stat ori, indiferent de calitate, să-i fi adus prejudicii peste o anumită sumă și perturbări în activitate -, procurorii anticorupție au analizat reclamația ministrului referitoare la tentativa de mituire, venite din partea unei persoane private, și-au declinat competența și au trimis-o Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

Procurorul de caz i-a răspuns imediat dlui Șova că a primit dosarul, iar cercetările sunt în fază incipientă. Drept urmare, șeful Marilor Proiecte așteaptă, de-acum, provincia. Mare deziluzie, dacă s-a  imaginat vedetă anticorupție, făcând breaking news în fața DNA. Ministrul rămâne, totuși, autorul primului denunț invers, de la subiectul mituirii împotriva mituitorului, un gest care este posibil să nu se repete curând. Pentru succesul său, de deschizător de drumuri, dl Șova să se roage să nu-i dea NUP.

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Locuitorii unui oraș din România ar putea avea transport public cu 1 leu pe zi