Prima pagină » Puterea Gândului » Duplicitate, numele tău e Tudorel

Duplicitate, numele tău e Tudorel

Duplicitate, numele tău e Tudorel
Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch

Iar i-am lăsat baltă pe japonezi.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, s-a întors val-vârtej din Tokyo, fără să apuce să-și facă și el o poză cu statuia lui Hachiko.

Să nu-l lași să-și încheie tacticos participarea la simposionul privind regenerarea urbană e de neiertat, știind că omul e fiert pe „sustenabilitate fiscală, socială și ecologică”.
 
Când impacientata doamnă premier l-a chemat bătând din picior, a luat, disciplinat, primul avion, ba chiar s-a așezat singur sub imperiul urgenței: „Nu voi sesiza Inspecția Judiciară. Consider că la acest moment nu mai e necesară sesizarea, pentru că, dacă aș sesiza, ar trebui să aștept rezultatele verificării”. Mesajul trebuia să fie: vin și rezolv, să trăiți! Dar – ca să-și liniștească șefa care trebuia să-și liniștească șeful – ministrul Justiției a vorbit ca un aprod: „În acest timp, au ieșit multe la iveală. Dacă lucrurile așa stau, este bine ca românii să cunoască adevărata față a modului în care uneori se face activitatea de urmărire penală, să vadă modul în care se respectă prezumția de nevinovăție. Am raportul privind DNA și îl pot prezenta oricând. Există și varianta prezentării în plenul Parlamentului a unui raport de sinteză privind activitatea Ministerului Public. Voi vedea care este varianta cea mai recomandată și completă și rapidă”.  Ce altceva a vrut să zică, de la Tokyo acest virtuoz al caterincii? O rezolv pe Kövesi, complet și rapid!

În seara asta, asteptat de ziariști cu sufletul la gură, omul nu mai părea grăbit. Le-a vorbit despre proiectele mondiale de regenerare urbană, despre Cartierul Justiției care se va construi la București (asta îi mai lipsea Justiției din România). Apoi, această Ziță a Justiției a făcut o grațioasă piruetă („de nimini nu depand” gen): „Înainte de a accepta demnitatea de ministru, am discutat cu liderii coaliției de guvernare. Am primit garanții de neimplicare a factorului politic în activitatea ministerului, în deciziile pe care le voi lua, ceea ce s-a respectat și se respectă”. Cum ar veni: mă odihnesc vreo săptămână, că am venit pe fugă, apoi s-ar putea s-o dau la întors. Sau nu.

Ca să se scoată, să nu supere pe nimeni și să mai câștige câteva luni, îi recomand călduros un simposion internațional pe probleme de habitat, care începe peste câteva zile în Marea Britanie, la Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch, cu bune șanse ca doamna premier să nu-l poată cere la telefon.

Recomandarea video

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
În urmă cu 116 ani, Pământul trecea la o distanţă foarte mică pe lângă cometa lui Halley