Prima pagină » Puterea Gândului » Finkelstein, ultima manipulare genială: demonizarea lui Soros

Finkelstein, ultima manipulare genială: demonizarea lui Soros

Finkelstein, ultima manipulare genială: demonizarea lui Soros
"The Finkel Think" a schimbat lumea strategilor politici.

A fost cel mai iscusit interpret de sondaje – un creator de școală. A fost un manipulator de geniu. A pipăit istoria ca nimeni altul.

Arthur J. Finkelstein – personaj de o discreție cum nu mai găsești în lumea consilierilor  – lasă în urmă zâmbetul sarcastic, accentul de evreu născut în Brooklyn și meritul de a fi adus la putere un lung șir de politicieni,  de la Nixon și Reagan, la Netanyahu și Viktor Orban.

Cred însă că s-a stins văzând cum ultima sa mare, genială, manipulare îi cam scapă de sub control.

Când Netanyahu a avut nevoie de un țap ispășitor, Finkelstein i l-a găsit în persoana lui George Soros. Când Viktor Orban (fost bursier al lui Soros, dar nu mai contează, un strateg politic pur sânge nu se încurcă în astfel de amănunte) a avut mare nevoie de un țap ispășitor, Finkelstein n-a trebuit să caute prea mult: i l-a găsit tot în persoana lui George Soros. Viktor Orban l-a plasat pe Soros și idolului său, Vladimir Putin. Apoi, o serie de papagali politici din Est l-au preluat și ei pe Soros ca țap ispășitor ideal. Nici n-a fost greu – ideile, sintagmele deștepte ale lui Finkelstein mișună demultișor în regiune, distribuite cu vervă de el însuși – în Ucraina, în Bulgaria, în Cehia, în România – sau de discipolii săi.

Demonizarea lui George Soros a căpătat o turnură grotescă în momentul în care cohorte de lideri au declarat război unui singur om – octogenarul cinic (la fel de cinic ca Finkelstein) și rapace, făcându-l răspunzător de toate belelele care s-au abătut în ultimele decenii asupra popoarelor lor, când pacostea au fost chiar ei înșiși, liderii.

Pariez că discipolii lui Finkelstein nu au pregătit un țap ispășitor de rezervă, pentru momentul când, asta-i viața, George Soros nu va mai fi nici el.

Povestea palpitantă ar putea începe curând, dar n-a fost încă descâlcită. În campania electorală a președintelui Americii, brokerul de putere al Republicanilor a zăbovit o vreme la Budapesta, la clientul său Orban. Viktor Orban – primul și singurul lider european care și-a exprimat sprijinul pentru candidatul Donald J. Trump. Pe la Budapesta s-au perindat și unii dintre consilierii candidatului. Dacă investigațiile FBI n-ar fi restricționate la teritoriul Statelor Unite, ar putea avea surpriza să constate că „dialogul” cu rușii s-a purtat pe teritoriul Ungariei. 

Recomandarea video

Mediafax
Parcul Tudor Arghezi, numit oficial „Parcul Donald Trump". Patinoarul va purta numele lui Doru Tureanu
Digi24
Ludovic Orban: Nicușor Dan e președinte jucător la cacealma, dacă vine cu propuneri ca Eugen Tomac. Ar fi o petardă politică
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru l-a dat de gol pe Gigi Becali: Cum să te întrebe cineva și să spui așa cu neruşinare că nu știi?
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
FT: Salariile reale încep să scadă în toate marile țări dezvoltate. Care este perspectiva
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Misiune ieșită din comun: Polițiști deghizați în dansatoare pentru a prinde un traficant de droguri Data publicării: 26.05.2026 16:44
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Psihologii explică de ce oamenii simt nevoia să se filmeze și să-și facă poze în continuu