Prima pagină » Puterea Gândului » „Tudose, Mihai Tudose”, un agent complet descoperit

„Tudose, Mihai Tudose”, un agent complet descoperit

„Tudose, Mihai Tudose
Ce am înțeles noi din acest stand up comedy, de categorie B, susținut de cuplul comic fantezist, Dragnea-„Tudose, Mihai Tudose", imediat după ședința PSD? Că premierului desemnat i s-a aruncat... batista.

Un binom mai penibil ca ăl mai sus amintit n-am văzut de mult. Un fel de Stan și Bran, care, la repezeală, înainte să apară la cadru, într-un „iureș-morișcă”, și-au încurcat hainele între ei: Dragnea părea să-și fi pus pe el haina lui „Tudose, Mihai Tudose”, una cu vreo două-trei numere mai mare, ca să-l facă, evident, și mai mic în imediata vecinătate a premierului desemnat, să nu mai spună lumea că îl terorizează pe șeful executivului.

În schimb, „007″ mi-a adus aminte de reclama unei bănci, despre propria politică de comisioane în rețeaua de bancomate. Omul părea „salariul-tocmai-mărit”, căruia îi rămăsese haina mică și stătea pe el exact-exact ca pe „Bond, James Bond”, scos, ud leoarcă, dintr-un lac de acumulare, traversat pe spate.

Ceva care, imediat după ce Dorel a spart conducta de alimentare, s-a transformat din crispare în năuceală, și, imediat, în derută. Aproape că n-am mai înțeles nimic din stand up-ul celor doi, din cauza întrebării care mi se izbea de toți pereții capului, ca un porumbel voiajor, gata de misiune: „Dom”le, omul ăsta, „Tudose, Mihai Tudose”, n-are batistă?!”.

Nu i-o fi zis nimeni, „Domnu” premier, domnu” 007, luați cu dumneavoastră o batistă, domnule! E bună la de toate, nu știi când îți trebuie! Te ajută să nu dai cu muncii-n fasole, când îți pierzi controlul – iar omul a dat, întrebat fiind dacă, atunci când îi va veni rândul lui Dragnea la fotoliul de prim-ministru, va pleca. „Absolut!” a răspuns, premierul fără să ezite, atent să-și șteargă parbrizul cu arătătorul.

Aceste vorbe l-au durut, vizibil, pe liderul PSD, care a mai apucat doar să articuleze, filosofic, cu ochii fugiți în dreapta sus (sau în stânga…): „Nu te grăbi!”. „La ce?”, l-am întreba noi.

Poți, chiar, pentru ca să pui batista pe țambal, dacă, Doamne ferește, se-ngroașă gluma și apare vreun scandal din te miri ce. Și, în sfârșit, dar nu și în cele din urmă, ai putea chiar să-ți ștergi fața cu ea, dacă transpiri de emoție, de cald sau de borviz băut la vadră, pe caniculă. Nu?  

Ei bine, ținând cont de toate acestea, a fost cât pe-aci să pierd din vedere informația: anume, că guvernul ăsta nou, „Tudose, Mihai Tudose”, e două treimi din ăla vechi – „Grindeanu, Sorin Grindeanu”. Că și el tot „007″ – sau opt, sau zece, zzzecee, doi zecee, probă de microfon – era!

Păi, atunci, de ce am mai plimbat noi Circul „Kludski” prin România, aproape o lună de zile? Nici un răspuns?

Ei bine, eu unul cred că Dragnea l-a dat jos pe Grindeanu pentru că stăteau bine hainele pe el. Și avea și batistă… Asta chiar că te complexează!

Recomandarea video

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Nicușor Dan, mesaj după intrarea României în recesiune tehnică: „Nu e ceva ce descoperim acum. Economia României încetinește de patru ani, în ciuda unor deficite imense”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce înseamnă curajul cu adevărat: Lecția unui băiat de 13 ani care și-a salvat familia