David Popovici și colegii săi au obținut o nouă medalie de aur pentru România. Înotătorii români sunt campioni europeni la ștafetă 4x100m liber

Publicat: 05 07. 2022, 23:07
Înotătorul David Popovici / Sursă FOTO: Facebook

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, membrii echipei României la proba de ștafetă 4x100m liber din cadrul Campionatelor Europene de Natație la juniori, au obținut medalia de aur.

Potrivit ProSport, cei patru români au încheiat cu un timp de 3 minute, 18 secunde și 93 de sutimi, podiumul fiind completat de Marea Britanie (3:10.01) și Italia (3:19.42).

Înotătorul român David Popovici a obținut marți calificarea în finala probei de 200m liber din cadrul Campionatelor Europene de natație la juniori, ediția 2022.

Popovici a terminat semifinala cu al doilea timp din serie, 1 minut, 47 de secunde și 93 de sutimi. Pe prima poziție s-a clasat italianul Lorenzo Galossi (1:47:73).

Finala va avea loc miercuri, 6 iulie, de la ora 17:00. David Popovici va disputa și o altă finală în cadrul acestei competiții, la proba de ștafetă 4x100m liber. Echipa României în cadrul acestei probe este formată din David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu.