Prima pagină » Știri » Mutarea prin care Guvernul vrea să-l scoată pe Iohannis din cărți în scandalul DNA. Ministrul Justiției: „Astăzi sesizarea ajunge la CCR”

Mutarea prin care Guvernul vrea să-l scoată pe Iohannis din cărți în scandalul DNA. Ministrul Justiției: „Astăzi sesizarea ajunge la CCR”

Mutarea prin care Guvernul vrea să-l scoată pe Iohannis din cărți în scandalul DNA. Ministrul Justiției: „Astăzi sesizarea ajunge la CCR
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat, luni, după întâlnirea cu premierul, că i-a prezentat Vioricăi Dăncilă proiectul de sesizare a CCR, aceasta a fost de acord, l-a semnat, urmând ca în cursul zilei de luni, sesizarea să ajungă la Curtea Constituțională.

„M-am întâlnit cu doamna premier, i-am prezentat proiectul de sesizare a CCR, argumentele, conținutul acelui proiect, domnia sa a fost de acord. L-a semnat în prezența mea. În cursul zilei de astăzi, sesizarea ajunge la CCR”, a declarat Tudorel Toader, luni, la sediul ministerului Justiției.

Anunțul vine în contextul în care luni, la Palatul Victoria, ministrul Justiției a avut o discuție de aproximativ 30 de minute cu premierul Viorica Dăncilă pe tema sesizării Curții Constituționale cu privire la refuzul președintelui Klaus Iohannis să o revoce pe Laura Codruța Kovesi.

„În funcție de ce voi discuta cu doamna premier, dacă va fi cazul, vom prelua eventualele noi propuneri, sugestii. Nu este nemulțumirea mea pentru că eu nu am acționat și nu acționez în nume personal, să am nemulțumiri personale. Cât privește conținutul sesizării, cred că sunteți convinse că nu pot să relatez în acest moment”, a declarat anterior ministrul Justiției.

Ministrul Justiției, Tudorel Toader a avut luni o întâlnire cu premierul României, Viorica Dăncilă, pe tema sesizării Curții Constituționale în cazul refuzului președintelui Klaus Iohannis de a o revoca pe Laura Codruța Kovesi din funcția de procuror șef al DNA.

„Cu timpul și cu experiențele acumulate, devii din ce în ce mai puțin surprins. Am primit de la președintele republicii documentul politic prin care îmi aduce la cunoștință că nu o revocă pe doamna procuror șef. De ce spun politic, pentru că nu a venit cu argumente juridice, nu a venit cu argumente manageriale și mi-a spus înaintea raportului meu că nu o va revoca. Am vorbit cu doamna premier chiar ieri, i-am prezentat principalele elemente pe care le poate prinde în sesizarea CCR. A rămas ca zilele acestea să finalizez sesizarea ca să valorific și documentul politic de la președinte. Luni mă voi întâlni cu doamna premier din nou, (..) îi voi prezenta sesizarea în amănunt, sper ca dânsa să fie de acord și să și-o însușească și tot luni să o trimitem. Draftul de sesizare e făcut, dar trebuie să completez și cu argumente pe care președintele le-a adus la respingerea cererii de revocare. Noi am spus că vom ataca la Curte, asta vom face. Doamna Dăncilă este de acord, ieri mi-a zis că este de acord”, a declarat, miercuri, ministrul Justiției.

Șeful statului a refuzat să dea curs cererii de revocare a Laurei Codruța Kovesi, anunțând că motivele invocate de ministrul Justiției nu au fost de natură să îl convingă. Imediat după ce președintele României și-a anunțat decizia, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că va fi sesizată Curtea Constituțională.

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat pe 10 aprilie, întrebat dacă va fi sesizată Curtea Constituțională, în cazul în care șeful statului va refuza revocarea Laurei Codruța Kovesi, că rolul ar reveni Guvernului și premierul trebuie să își asume această poziție.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, pe 11 aprilie, că așteaptă mai întâi să vadă ce va face președintele Klaus Iohannis în privința revocării din funcție a Laurei Codruța Kovesi, apoi va lua o decizie, dar a dat asigurări că „îl va susține pe ministrul Justiției”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică