Prima pagină » Economic » Director Renault: Fabricile din România și din Maroc devin competitive în privința costurilor de producție

Director Renault: Fabricile din România și din Maroc devin competitive în privința costurilor de producție

Director Renault: Fabricile din România și din Maroc devin competitive în privința costurilor de producție
Fabricile Renault din România și Maroc devin competitive în privința costurilor de producție, iar Turcia s-ar putea să nu mai fie o referință pentru costuri reduse, a declarat directorul operațional al grupului auto francez, Carlos Tavares.

Fabricile Renault din România și Maroc devin competitive în privința costurilor de producție, iar Turcia s-ar putea să nu mai fie o referință pentru costuri reduse, a declarat directorul operațional al grupului auto francez, Carlos Tavares, informează Mediafax, citând Bloomberg.

Renault estimează pentru acest an o contracție a pieței auto europene de 5%, a afirmat Tavares, într-o conferință de presă la Istanbul. Evoluția pieței europene se va îmbunătăți după declinul de 10% din primele trei luni ale anului, a adăugat el.

Grupul francez a anunțat, în februarie, că vizează livrări în creștere în acest an, susținute de varianta îmbunătățită a modelului Clio și de Dacia Logan, după o scădere de 6,3% anul trecut, la 2,55 milioane de autoturisme și vehicule comerciale ușoare. Producătorul auto anticipa la momentul respectiv o contracție de cel puțin 3% în Europa și un avans de 3% la nivel global.

Renault introduce mai multe modele în acest an, a spus directorul operațional. Grupul își crește portofoliul prin relansarea mărcii de mașini sport Alpine și dezvoltarea Initiale Paris într-un brand de lux. Initiale va intra pe piață „într-un interval de 10-15 ani”, a spus el.

Renault nu exclude să producă vehicule comerciale ușoare în Turcia, a declarat Tavares. Compania mixtă Oyak-Renault Otomobil Fabrikalari, cel mai mare constructor local, produce modelele Fluence și Clio 4. Fabrica din Turcia va produce 340.000 de mașini în acest an, cu 20.000 sub capacitatea maximă.

Fabricile Renault din România și Maroc devin „competitive în privința costurilor” de producție și „Turcia s-ar putea să nu mai fie în continuare o referință în privința costului”, a adăugat el.

Piața auto din Turcia s-a contractat cu 11%, la 815.000 de unități anul trecut, după ce introducerea unei taxe asupra autovehiculelor în septembrie a contribuit la încetinirea economiei.

Renault produce în România și Maroc autovehicule sub marca Dacia în cele două centre principale de producție, din Pitești și Tanger.

Fii la curent cu știrile economice ale momentului. Abonează-te la pagina de Facebook Gândul Financiar.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu Monica Roșu. Campioana olimpică, în costum de baie, la 39 de ani
Adevarul
Ucraina vrea ca jumătate dintre infanteriști să fie voluntari străini. Ce salarii oferă Kievul pentru a lupta cu rușii
Mediafax
Șase sfere MISTERIOASE au apărut pe o plajă. Nimeni nu îndrăznește să le atingă
Click
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu intră în cursa pentru Premiile Oscar. Pelicula în care joacă Sebastian Stan a făcut un pas uriaș spre cea mai râvnită statuetă
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Artificiile trase de Ziua Americii puteau să doboare un avion: „Tocmai am auzit o bubuitură!”
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce relațiile imprevizibile pot părea mai intense decât cele sănătoase