Prima pagină » Știri » Kövesi sesizează CSM după ce viceprimarul din Ploiești și-a numit acuzația „mizerie a unor cretini”

Kövesi sesizează CSM după ce viceprimarul din Ploiești și-a numit acuzația „mizerie a unor cretini”

Șeful DNA, Laura Codruța Kövesi, a sesizat CSM după ce viceprimarul din Ploiești, Raul Petrescu, despre care procurorii anticorupție susțin că a intervenit pentru ca o persoană să fie reprogramată mai repede la examenul auto, a spus că acuzația este "un ordin politic, o mizerie a unor cretini".

Șeful DNA, Laura Codruța Kövesi, a sesizat CSM după ce viceprimarul din Ploiești, Raul Petrescu, despre care procurorii anticorupție susțin că a intervenit pentru ca o persoană să fie reprogramată mai repede la examenul auto, a spus că acuzația este „un ordin politic, o mizerie a unor cretini”.

„Procurorul șef a Direcției Naționale Anticorupție, doamna Laura Codruța Kövesi, a sesizat la data de 20 iunie 2013, în temeiul dispozițiilor art. 75 alin.1 din Legea nr. 303/2004, republicată cu modificările și completările ulterioare, privind statutul judecătorilor și procurorilor, Consiliul Superior al Magistraturii în vederea efectuării de verificări cu privire la situația constatată în legătură cu apariția în mass-media a unor afirmații denigratoare care aduc atingere dreptului la imagine a magistraților, cu consecința afectării independenței sistemului judiciar”, se arată într-un comunicat de joi al DNA.

Potrivit sursei citate, marți, publicația on-line Incomod (www.incomod.ph) a publicat articolul intitulat „Raul Petrescu a acceptat să comenteze acuzațiile care i-au fost aduse de DNA…”.

În acel articol, viceprimarul a spus despre acuzația ce i se aduce că „este un ordin politic, o mizerie a unor cretini, este ceva fabricat, iar cei de la DNA sunt executanți ale unor ordine politice”.

„Conținutul afirmațiilor și limbajul folosit (…) exced cadrului constituțional și procesual, privind exercitarea dreptului la apărare și celui privind libertatea de expresie și limitele acesteia”, arată DNA.

Articolul menționat, precizează DNA, a fost preluat și de alte publicații din presa prahoveană.

„În acest context, s-a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii analizarea și dispunerea măsurilor legale, ținând seama că, prin declarații de acest gen se creează un potențial de deteriorare a imaginii magistraților, ca reprezentanți ai instituțiilor statului”, se mai arată în comunicat.

Viceprimarul din Ploiești, Raul Petrescu, a fost trimis în judecată pentru complicitate la cumpărare de influență, după ce a rugat un inspector de asigurări, acuzat și el în dosar, să intervină pe lângă funcționarii de la Permise pentru ca o persoană să fie reprogramată mai repede la examenul auto.

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) Prahova îl acuză pe Raul Alexandru Petrescu, viceprimarul municipiului Ploiești, de complicitate la cumpărare de influență, se arată într-un comunicat remis MEDIAFAX, marți, de DNA.

În același dosar au fost trimiși în judecată inspectorul de asigurări Alexandru Adrian Oprea, pentru trafic de influență, Lucian Bogdan, pentru cumpărare de influență, și agentul de pază Nicolae Neacșu, pentru complicitate la cumpărare de influență.

Potrivit rechizitoriului, în perioada 22 martie 2013 – 8 aprilie 2013, Adrian Alexandru Oprea, prin intermediul lui Nicolae Neacșu și al viceprimarului Raul Alexandru Petrescu, a primit de la Lucian Bogdan 200 de euro, lăsând să se creadă că are influență asupra funcționarilor din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Prahova și poate interveni pe lângă aceștia pentru „a-i determina să-l reprogrameze pe inculpatul Bogdan Lucian pentru susținerea probelor de examen în vederea obținerii permisului de conducere într-un timp cât mai scurt și fără respectarea procedurilor legale incidente”.

În actul de sesizare al instanței se mai arată că Lucian Bogdan fusese respins la proba practică a examenului auto și dorea reexaminarea într-un termen mai scurt, deoarece avea un contract de muncă în străinătate.

„Inculpatul Bogdan Lucian a beneficiat de sprijinul inculpatului Neacșu Nicolae, care i-a solicitat inculpatului Petrescu Raul Alexandru să intervină pe lângă Oprea Adrian Alexandru (…). La rândul său, Petrescu Raul Alexandru a făcut demersuri pe lângă Oprea Adrian Alexandru să intervină la funcționarii publici pentru programarea lui Bogdan Lucian într-un termen cât mai scurt”, se mai arată în comunicatul DNA.

Dosarul va fi judecat de Tribunalul Prahova.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Progres major în cazul uneia dintre principalele cauze ale paraliziei