Prima pagină » Economic » Atenționare de călătorie a oficialilor britanici pentru turiști: „Aveți grijă la balcoanele din cele mai populare stațiuni” din Europa

Atenționare de călătorie a oficialilor britanici pentru turiști: „Aveți grijă la balcoanele din cele mai populare stațiuni” din Europa

Atenționare de călătorie a oficialilor britanici pentru turiști:
Oficialii Regatului Unit au emis o atenționare de călătorie pentru turiștii britanici sugerându-le acestora să "aibă grijă la balcoanele din cele mai populare stațiuni".

Oficialii Regatului Unit au emis o atenționare de călătorie pentru turiștii britanici, sugerându-le acestora să „aibă grijă la balcoanele din cele mai populare stațiuni” din Europa. Atenționarea vine la scurt timp după ce un bărbat din Marea Britanie a murit și alte trei persoane au fost rănite în luna iunie, când au căzut de la balcon în timpul vacanței, informează Sofia Globe.

Pe parcursul anului 2013, au fost înregistrate șapte astfel de cazuri. Anul trecut, au avut loc 14 incidente asemănătoare, în cele mai multe dintre acestea fiind implicați tineri și persoane care consumaseră anterior băuturi alcoolice.

Luna aceasta, un britanic în vârstă de 19 ani a murit în stațiunea bulgară Sunny Beach după ce a căzut de la balconul camerei sale de hotel aflate la etajul al zecelea al unității de cazare.

„Având în vedere că sezonul de vacanțe de vară abia a început cele mai recente incidente scot în evidență nevoie de vigilență continuă la balcoane, în special în destinațiile populare precum Sunny Beach (Bulgaria) și Majorca (Spania) unde au avut loc cele mai recente cazuri”, spun oficialii britanici.

„Din păcate, au apărut din nou accidentele legate de balcoane. Personalul nostru a văzut efectele devastatoare pe care le are lipsa de moment a judecății asupra victimei și asupra familiilor și lucrăm din greu pentru a ne asigura că oamenii înțeleg riscurile”, a declarat consului Ambasadei britanice la Sofia, Jon O’Shaughnessy.

El a mai explicat și că accidentele de acest tip au loc pentru că victimele încearcă să se cațere de la un balcon la altul, să sară de pe balcon sau din cauza consumului excesiv de băuturi alcoolice.

Totodată, atenționarea de călătorie a oficialilor britanici vine după ce cu câteva zile în urmă un turist german, în vârstă de 22 de ani, a căzut de la balconul camerei sale de hotel, de la etajul patru, în stațiunea Sunny Beach.

El a fost spitalizat și se află în comă după ce a suferit o serie de traumatisme în urma căderii de la balcon.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prima casă a omenirii pe Marte ar putea fi construită din bacterii