Prima pagină » IT&C » Yahoo a cumpărat o aplicație de recunoaștere a imaginilor

Yahoo a cumpărat o aplicație de recunoaștere a imaginilor

Yahoo a cumpărat o aplicație de recunoaștere a imaginilor
Grupul de internet american Yahoo! Inc. a cumpărat, luni, IQ Engines, o aplicație de recunoaștere a imaginilor, pe care o va folosi pentru îmbunătățirea serviciului său de fotografii Flickr, informează AFP.

Grupul de internet american Yahoo! Inc. a cumpărat, luni, IQ Engines, o aplicație de recunoaștere a imaginilor, pe care o va folosi pentru îmbunătățirea serviciului său de fotografii Flickr, informează AFP.

Echipa IQ Engines a confirmat achiziția start-up-ului de către Yahoo, însă valoarea tranzacției nu a fost făcută publică.

„IQ Engines s-a alăturat echipei Flickr de la Yahoo!”, se spune într-un anunț postat pe site-ul IQ Engines. În anunț se mai spune că echipa IQ Engines este un admirator al aplicației Flickr, precizând că abia așteaptă să lucreze la îmbunătățirea modului de organizare a fotografiilor de pe Flickr.

De când a devenit director general al Yahoo!, în iulie anul trecut, Marissa Mayer a actualizat aplicația Flickr pentru fotografii și a făcut numeroase achiziții.

IQ Engines este un start-up a cărui tehnologie permite analizarea, trierea și clasificarea imaginilor, prin utilizarea tehnicilor de recunoaștere facială.

Grupul Yahoo! Inc. încearcă să își revigoreze imaginea și să atragă mai mulți tineri, sub conducerea actualului director general al companiei, Marissa Mayer.

În acest sens, Mayer a cheltuit în ultima perioadă peste 1,2 miliarde de dolari pentru a cumpăra peste 20 de start-up-uri.

Yahoo! a anunțat, recent, că a cumpărat browser-ul Rockmelt, care combină navigarea pe internet cu accesul la rețelele sociale, precum Facebook și Twitter. De asemenea, Yahoo! a cumpărat platforma de comerț electronic Lexity. Totodată, la începutul lunii iulie, Yahoo! a anunțat că a cumpărat compania Qwiki, care dezvoltă o aplicație care îi ajută pe deținătorii de telefoane inteligente să realizeze propriile filme cu ajutorul fotografiilor.

În luna mai, Yahoo! a anunțat că va prelua Tumblr, serviciu care găzduiește 108 milioane de bloguri, pentru 1,1 miliarde de dolari, după cum a relatat la momentul respectiv Bloomberg. Tranzacția urmează să fie finalizată în a doua jumătate a anului 2013, conform unui comunicat al Yahoo!Inc.

Marissa Mayer a spus, la momentul respectiv, că mizează pe faptul că Tumblr va contribui la creșterea atractivității Yahoo! pe piața publicității online, pe care concurează cu Google și Facebook.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?