Prima pagină » Știri » Peste 500 de manifestanți anti-Roșia Montană au blocat traficul în centrul Clujului

Peste 500 de manifestanți anti-Roșia Montană au blocat traficul în centrul Clujului

Peste 500 de manifestanți anti-Roșia Montană au blocat traficul în centrul Clujului
Peste 500 de persoane protestează, duminică seară, la Cluj-Napoca, față de proiectul minier de la Roșia Montană, manifestanții blocând traficul rutier în centrul orașului și scandând "Jos Guvernul" și "Roșia, Roșia vine revoluția", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Peste 500 de persoane protestează, duminică seară, la Cluj-Napoca, față de proiectul minier de la Roșia Montană, manifestanții blocând traficul rutier în centrul orașului și scandând „Jos Guvernul” și „Roșia, Roșia vine revoluția”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Protestatarii s-au adunat duminică, în jurul orei 16.30, în Piața Unirii din Cluj-Napoca, având pancarte cu mesaje precum „Vrem dezvoltare durabilă în Roșia Montană”, „Aurul în Canada, șpaga în București, cianura în Ardeal”, „Vă rugăm să ne scuzați, ne simțim supravegheați”.

De asemenea, unul dintre protestatari a adus o roșie gonflabilă de aproximativ doi metri înălțime, pe care a pus-o în mijlocul pieței.

Oamenii au scandat „Uniți salvăm Roția Montană”, „Peste tot Poliție, nicăieri Justiție”, „Vrem omenie, nu Jandarmerie”.

Manifestanții adunați în Piața Unirii au scandat și față de șeful Grupării de Jandarmi Mobile Cluj-Napoca, Sorinel Budișan, pe care îl consideră vinovat de incidentele de la protestul de săptămâna trecută – „Ponta are un pulan, colonelul Budișan”.

Unul dintre protestatari, Cornel Vâlcu, a criticat incidentele de săptămâna trecută dintre manifestanți și jandarmi, susținând că a fost vorba „despre o acțiune de reprimare a unor oameni care își spun opinia în stradă”.

Ulterior, manifestanții au plecat în marș pe străzile din centrul orașului, blocând traficul pe Bulevardul Eroilor, apoi pe Calea Dorobanților și scandând „Solidaritate”, „Jos Guvernul”, „Toate partidele, aceeași mizerie”, Roșia, Roșia vine revoluția”.

La ora transmiterii acestei știri, protestatarii, care sunt însoțiți de jandarmi, continuă marșul spre cartierul Mărăști.

Din 1 septembrie, în Capitală și în mai multe orașe din țară au loc proteste ale celor care se opun proiectului minier de la Roșia Montană.

Protestele au început după ce Guvernul a aprobat, în 27 august, proiectul de lege care reglementează exploatarea minereurilor din perimetrul Roșia Montană, documentul fiind transmis Parlamentului spre dezbatere.

Proiectul este în prezent la Comisia parlamentară specială, care este așteptată să dea un vot pe proiectul Guvernului. Deputații și senatorii au decis, în 22 octombrie, prelungirea până pe 10 noiembrie a termenului de depunere a raportului de către Comisia parlamentară Roșia Montană.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Roverul Perseverance a detectat cele mai clare semne de compuși organici de până acum în craterul Jezero