Prima pagină » Economic » Vânzările Dacia înregistrează cel mai puternic avans în Franța atât la trimestru, cât și în martie

Vânzările Dacia înregistrează cel mai puternic avans în Franța atât la trimestru, cât și în martie

Vânzările Dacia înregistrează cel mai puternic avans în Franța atât la trimestru, cât și în martie
Dacia a vândut în Franța aproape 30.000 de mașini în primul trimestru din acest an

Vânzările de mașini noi au crescut în Franța cu 2,9% în primul trimestru, la 446.615 unități, după un avans de 8,9% în martie, la 179.871 unități. Piața a beneficiat în martie de cererea pentru modele noi, în special ale constructorilor francezi Peugeot Citroen și Renault, potrivit Asociației Constructorilor Francezi de Automobile.

Cota de piață a Dacia a avansat de la 5,21% în primele trei luni ale anului trecut la 6,35% în aceeași perioadă din acest an.

Doar trei mărci au consemnat creșteri procentuale mai mari decât Dacia în primul trimestru. Astfel, vânzările Infiniti (marcă a Nissan) au avansat de aproape șapte ori, de la 24 de mașini la 164, cele ale Lancia (parte a grupului Fiat) au urcat cu 83%, la 1.616 unități, iar cele ale Lexus (parte a Toyota) au crescut cu 34,3%, la 772 autoturisme.

Vânzările grupului Peugeot Citroen, lider pe piața franceză, au urcat cu 8,5% în primele trei luni, la 135.183 unități, după un avans de 15% în martie, la 52.345 unități.

Grupul Renault, care deține și Dacia, a înregistrat un avans mai puternic, de 11,9%, la 117.390 mașini noi, susținut de creșterea vânzărilor cu 20,6% în martie, la 47.526 unități. Înmatriculările Renault au urcat cu 8,1% în primele trei luni ale anului, la 89.041 de mașini, iar în luna martie au crescut cu 14%, la 37.221 unități.

Cei doi constructori francezi controlează împreună 56,6% din piața auto locală în prrimul trimestru.

Dacia Sandero ocupă poziția a șasea în topul celor mai bine vândute modele în primul trimestru, cu 13.137 de autoturisme și o cotă de piață de 2,9%. Pe primele zece poziții se află doar modele ale grupurilor franceze Peugeot Citroen și Renault.

SUV-ul Duster al Dacia se află pe locul 13, cu vânzări de 10.432 de mașini și cotă de piață de 2,3%, Logan MCV II ocupă locul 53 cu înmatriculări de 1.945 de autoturisme și cotă de piață de 0,4%. Dacia este prezentă în top 100 al celor mai vândute modele și cu Lodgy, cu 1.655 de mașini livrate în primele trei luni și o cotă de piață de 0,4%.

În luna martie, înmatriculările Dacia au crescut cu 52,7%, la 10.305 de mașini.

Doar Infiniti și Lancia au consemnat creșteri mai mari decât Dacia, însă la volume de vânzări mult inferioare. Astfel, vânzările Infiniti au avansat de peste patru ori, de la 15 mașini la 64 de mașini, iar cele ale Lancia de la 332 unități la 775.

Cota de piață a Dacia a urcat în martie de la 4,09% anul trecut la 5,73%.

Pe segmentul autovehiculelor comerciale ușoare, vânzările Dacia au scăzut cu 2,9% în primul trimestru, la 876 mașini, în timp ce în martie au înregistrat un declin de 2,1%, la 319 unități.

Franța este cea mai mare piață a Dacia, cu cu aproape 94.000 de mașini vândute anul trecut.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Moscova, transformată în „fortăreață”. Cum își protejează Kremlinul elita cu sisteme S-500 și Pantsir
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
De ce a oprit Hitler atacul asupra Dunkerque? Explicația unui general german