Prima pagină » Știri externe » Germania renunță la un proiect militar cu Rusia din cauza crizei ucrainene

Germania renunță la un proiect militar cu Rusia din cauza crizei ucrainene

Germania renunță la un proiect militar cu Rusia din cauza crizei ucrainene
Potrivit Süddeutsche Zeitung, centrul din proiect ar fi trebuit să primească și să formeze 30.000 de militari pe an la Mulino, în regiunea Volga.

Ministrul Economiei, Sigmar Gabriel, care este și vicecancelar în Germania, „a retras autorizația” pentru acest proiect ce viza înființarea unei tabere de antrenament echipate integral pentru formarea trupelor rusești, afirmă cotidianul, bazându-se pe un „document scris” pe care l-a putut consulta.

Sigmar Gabriel a suspendat în martie punerea în aplicare a acestui contract în valoare de aproximativ 100 de milioane de euro, pe motiv că Guvernul german consideră „inadmisibil” comerțul de armament cu Rusia din cauza crizei ucrainene.

Potrivit Süddeutsche Zeitung, centrul din proiect ar fi trebuit să primească și să formeze 30.000 de militari pe an la Mulino, în regiunea Volga, și era destinat unităților de infanterie și blindate din Rusia. El ar fi urmat să se deschidă în acest an.

Proiectul a fost lansat de precedenta coaliție guvernamentală, dintre conservatori și liberali, înainte de „marea coaliție” între conservatori și social-democrați, formată după realegerea cancelarului Anghela Merkel, în toamna lui 2013.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Clasamentul surpriză al celor mai neprietenoase orașe europene
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Momente ULUITOARE la priveghiul femeii din Sibiu care și-a UCIS mama. Amiana a fost ABANDONATĂ
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„Ceva s-a întâmplat cu ea”. O membră a juriului din Moldova explică de ce a primit România doar 3 puncte la Eurovision
Cancan.ro
Rezultatele autopsiei în cazul celor 5 turiști care și-au pierdut viața în timpul unei scufundări în Maldive. Care ar fi cauza morții
Ce se întâmplă doctore
Cum arată astăzi „Geta” din Liceenii. Cesonia Postelnicu are 58 de ani! Cu ce se ocupă în prezent
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
După ce au simulat 24 de milioane de rute Pământ-Lună, oamenii de știință au găsit-o pe cea mai bună