Prima pagină » Știri externe » Rusia a decretat „Interdicție totală” pentru majoritatea produselor alimentare din Europa și SUA

Rusia a decretat „Interdicție totală” pentru majoritatea produselor alimentare din Europa și SUA

Rusia a decretat
Rusia a decretat o "interdicție totală" pentru majoritatea produselor alimentare provenind din țările europene și din Statele Unite, ca răspuns la sancțiunile occidentale împotriva Moscovei, a anunțat joi premierul rus Dmitri Medvedev, citat de AFP.

Această interdicție se referă la carne de vită, porc, pasăre și pește, precum și la brânză, lapte, legume și fructe provenind din Statele Unite, Uniunea Europeană, Australia, Canada și Norvegia.

Interdicția va putea fi ridicată însă dacă „partenerii noștri vor da dovadă de o abordare constructivă”, a declarat Medvedev într-o intervenție televizată.
„Toate aceste măsuri nu sunt decât un răspuns (la sancțiunile occidentale, n.red.). Noi nu vrem o astfel de evoluție a situației. Nu există nimic pozitiv în sancțiuni”, a continuat el.

„Sper sincer că pragmatismul economic va prevala în fața considerentelor politice stupide în cazul partenerilor noștri și că se vor gândi să nu izoleze sau să sperie Rusia”, a adăugat premierul.

În plus, embargoul nu se referă la alimentele pentru bebeluși și cetățenii ruși vor putea în continuare să cumpere din străinătate, deși orice tentativă de a profita de situație pentru a revinde produsele interzise va fi „aspru pedepsită”.

Lista completă a produselor supuse embargoului a fost publicată pe site-ul de Internet al Guvernului. „Chiar și în aceste condiții, suntem convinși că vom reuși să întoarcem situația în favoarea noastră”, a declarat Dmitri Medvedev, promițând să „împiedice creșterea prețurilor” și „să elibereze standurile pentru producătorii interni”. „O astfel de șansă – o ocazie unică de a ne deschide și dezvolta industria destinată substituirii importurilor – nu poate fi neglijată”, a adăugat el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor: Noul guvern trebuie format până la în 10 – 15 iunie
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
Imaginile momentului: Mădălina Ghenea, sărutată de John Travolta! Actorul are 72 de ani și e de nerecunoscut
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Țara unde angajații lucrează 4 zile pe săptămână, iar economia crește. Oamenii sunt mai productivi și mai puțin stresați
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Gheața din Antarctica dezvăluie că Pământul traversează resturile unei supernove străvechi