Prima pagină » Știri » Cristian Tudor Popescu, despre Antena 3: „Toți de acolo au aceeași orientare, dacă deviază unul e imediat reprimat”

Cristian Tudor Popescu, despre Antena 3: „Toți de acolo au aceeași orientare, dacă deviază unul e imediat reprimat”

Cristian Tudor Popescu, despre Antena 3: „Toți de acolo au aceeași orientare, dacă deviază unul e imediat reprimat''
Editorialistul gândul Cristian Tudor Popescu a participat, joi seară, la o dezbatere alături de Andrei Pleșu, la care a vorbit inclusiv despre Antena 3.

”Știi ce mi se pare uimitor la Antena 3? Ar trebui măcar să fie consecvenți. Ce mă uluiește este că, așa cum nu se întâmplă în nicio televiziune din această țară, la Antena 3 toți cei din platou spun aceleași lucruri, sunt de aceeași parte a baricadei, uneori sunt 3, 7, 10, 15 inși adunați în platou, care spun toți, pe diferite tonuri, același lucru. Toți au aceeași orientare, dacă cineva iese din această orientare din greșeală, dacă îndrăznește, dacă are vreo amețeală și încearcă să introducă o deviere, este reprimat imediat, ca într-o ședință de partid când existau niște inși pregătiți pentru ca ședința să se desfășoare bine. Dacă ridica cineva mâna, era blocat imediat de ăștia. Deci, mă întreb, cum poți să consumi un asemenea produs mediatic, în care 15 oameni din studio, zi de zi, ceas de ceas, susțin cu toții același lucru nesmintit?”, s-a întrebat retoric Cristian Tudor Popescu.

”Da, e o lipsă de imaginație într-adevăr stupefiantă. E probabil pentru că lumii îi place să audă înjurături. E mult mai antrenant să asculți tot felul de rele, de supărări, decât să te uiți la ceva care se desfășoară blând și placid. E o rețetă asta. Grav e că ei spun: ‘Ne reproșați nouă că suntem răi? Dar Băsescu cum e?’. Păi fiți voi altfel! E un ping-pong scurt și destul de trist care însă văd că se consumă”, a spus și Pleșu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu, despre ce va face PNL: Noi ne putem asuma, inclusiv, un guvern minoritar
Digi24
„Vom folosi toate mijloacele”. Lukașenko avertizează Ucraina și alte patru țări europene
Cancan.ro
Vedeta de la Pro TV, acuzată că a fugit de la filmări pentru o colaborare secretă cu Antena 1
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Șeful antifraudă al UE ia în vizor cheltuielile pentru apărare; „Sunt un magnet pentru infractori”
Click
Dan Negru, șocat de prețurile mici la carburanți, în New York: „M-oi fi tâmpit eu, apa e mai scumpă decât benzina?”. Cât costă însă în Canada?
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după victoria lui Rumen Radev în alegerile din Bulgaria
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, condamnat! Ce pedeapsă a primit. Magistrații, decizie șoc în dosarul accidentului + fuga de la locul faptei
Ce se întâmplă doctore
TOP 10 vedete vegane din România. Care sunt celebritățile care au renunțat la carne! De ce au adoptat acest stil de viață
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu BMW, nu Mercedes: Această marcă auto premium este lider în domeniul loialității clienților
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Meteorologii atrag atenția: temperaturile scad brusc și vin ploile!