Prima pagină » Economic » Romgaz și Lukoil renunță la exploatarea unui perimetru din Marea Neagră

Romgaz și Lukoil renunță la exploatarea unui perimetru din Marea Neagră

Romgaz și Lukoil renunță la exploatarea unui perimetru din Marea Neagră
Romgaz (SNG), alături de partenerii Lukoil și PanAtlantic Petroleum, intenționează să renunțe la perimetrul EX29 EST Rapsodia din Marea Neagră, după ce explorarea pentru petrol și gaze nu s-a soldat cu rezultate care să justifice continuarea operațiunilor, a anunțat, miercuri, producătorul de gaze.

„În urma rezultatelor obținute din operațiunile de explorare, Romgaz, alături de partenerii săi, intenționează să renunțe la perimetrul EX29 EST Rapsodia din Marea Neagră. (…) Datele și informațiile obținute nu au îndreptățit partenerii să continue operațiunile petroliere într-o fază suplimentară, prin asumarea unui nou program de explorare. (…) Este firesc, deși nu de dorit, ca unele operațiuni de explorare să nu se soldeze cu rezultatele scontate. Face parte din specificul activității și este un risc asumat de către parteneri”, se arată într-un comunicat al Romgaz.

Romgaz, Lukoil Overseas Atash Bv și PanAtlantic Petroleum au încheiat două contracte de concesiune prin care au dobândit drepturi și obligații de a exercita operațiuni petroliere în două perimetre din Marea Neagră, EX29 Est Rapsodia și EX30 Trident.

În prezent, se derulează operațiuni de analiză a notificării partenerilor și de parcurgere a formalităților de finalizare a acordului petrolier care va înceta odată cu publicarea în Monitorul Oficial, notează Romgaz.

Compania a reconfirmat planurile privind perimetrul Trident, pentru care companiile partenere au anunțat descoperirea a 30 miliarde metri cubi de gaze naturale.

Romgaz a anunțat în octombrie anul trecut descoperirea din perimetrul Trident. Începând cu anul 2011, lucrările de explorare geologică din perimetrul respectiv sunt efectuate, în calitate de operator, de Lukoil Overseas Atash, deținută de grupul rus Lukoil, în baza unui acord de concesiune încheiat cu Guvernul României. Cota de participare în acest acord, potrivit anunțului Romgaz, este de 72% Lukoil, PanAtlantic 18% și Romgaz 10%.

Romgaz a preluat participații de câte 10% în perimetrele Trident și Rapsodia în anul 2012.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp