Prima pagină » IT&C » Care sunt efectele revoluției digitale: „Peste 60% dintre copiii care încep școala primară vor avea meserii care acum nu există”

Care sunt efectele revoluției digitale: „Peste 60% dintre copiii care încep școala primară vor avea meserii care acum nu există”

Care sunt efectele revoluției digitale:
Revoluția digitală schimbă dramatic lumea în care trăim. Peste 50% din joburile actuale ar putea fi afectate de automatizare, iar mai mult de 60% din copiii care încep școala primară vor avea meserii care azi nu există. Cum influențează digitalizarea mediul de afaceri?

„Până în 2019, 86% din date vor fi procesate de centre de date în cloud și doar 14% de centrele de date tradiționale. Avem astfel nevoie de o rețea care oferă predictibilitate și control, prin vizibilitate. Securitatea va deveni un motor de creștere pentru dezvoltarea afacerilor din România. Putem folosi tehnologia ca un pilon pentru dezvoltarea digitală”, declară Dorin Pena, director general al Cisco România.

Dacă în 1987 erau conectate 10.000 de dispozitive la nivel mondial, până în 2020 vor fi conectate la internet peste 50 de miliarde. Datorită revoluției digitale, lumea în care trăim va fi reconfigurată. Peste 50% din joburile actuale ar putea fi afectate de automatizare, iar mai mult de 60% din copiii care încep școala primară vor avea meserii care azi nu există. Munca nu se va mai desfășura dintr-un birou fix, cu program 8-16, iar amenințările vor crește în volum și sofisticare. La baza tuturor acestor transformări digitale stă rețeaua. Digitalizarea presupune oferirea unor experiențe noi pentru clienți, transformarea proceselor și a modelelor de afaceri, responsabilizarea forței de muncă. Ca urmare a dependenței de tehnologie, companiile se supun unor riscuri foarte mari, de aceea e nevoie de o preocupare crescută pentru securitatea cibernetică.

Petr Pavlu, director al diviziei Ingineria Sistemelor din cadrul Cisco EMEA, explică modul în care companiile ar trebui să reacționeze la digitalizare și investițiile necesare în noile condiții. În opinia lui, decizia legată de investițiile în infrastructura digitală trebuie să fie prioritară pentru management. 45% dintre companii nu cred că digitalizarea reprezină un subiect critic; și s-ar putea ca aceste companii să reziste pe piață, să nu aibă nevoie de toate noile soluții, „dar noi credem că succesul în această eră digitală este condiționat de aducerea subiectului legat de digitalizare pe masa consiliului de administrație. Care trebuie să decidă dacă vrea sau nu să urmeze acest drum. Dacă am avea o carte pe bucate pentru a ști cum trebuie să gestioneze companiile digitalizarea ar fi minunat”, spune Petr Pavlu zâmbind. Și completează că fiecare companie trebuie să aibă o abordare proprie, mai ales în condițiile în care ciclul actual de viață al tehnologiei este tot mai scurt. „Este foarte important să evaluezi produsele, să știi cât de mult le poți folosi. E foarte important ca tehnologia pe care o folosești pentru viteză, pentru agilitate să fie tot timpul la zi.”

Citește în continuare oe Business Magazin.

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Prima reacție a premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Boris Weisfeiler, dispariția misterioasă a unui matematician