Prima pagină » Economic » Numărul impresionant de IT-iști pe care companiile din România ar vrea să-i angajeze în acest an

Numărul impresionant de IT-iști pe care companiile din România ar vrea să-i angajeze în acest an

Numărul impresionant de IT-iști pe care companiile din România ar vrea să-i angajeze în acest an
Peste 80% dintre companiile din domeniul IT din România planifică să își crească efectivele de angajați anul acesta, estimând că își vor mări echipele în medie cu 26,33%, potrivit rezultatelor unei cercetări de piață realizate de AIMS International România.

Numărul de salariați din domeniul IT este estimat la peste 70.000 de angajați, astfel că anul acesta firmele de profil din România vor avea nevoie de încă 17.000 de noi angajați.

Criza de personal, îi va determina pe angajatorii din industria IT să crească și valoarea salariilor, potrivit studiului, citat de Ziarul Financiar. În acest moment, salariul mediu lunar la firmele de soft­ware development din ves­tul țării este de 6.689 de lei brut, dublu față de salariul mediu pe economie.  „Companiile participante la studiu estimează că vor crește anul acesta valoarea salariilor cu o cifră medie de 8,43%”, a precizat Șerban Mrejeriu, reprezentantul AIMS International România.

Studiul mai arată că nivelul fluctuației de personal în rândul companiilor software din România este de 15,13%, nivel destul de ridicat având în vedere că angajații din industria de profil beneficiază în general de salarii cu mult peste media pieței.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei