Prima pagină » Știri externe » Amenințat cu „distrugerea totală” a Coreei de Nord, Kim Jong Un îi transmite lui Trump că „va plăti scump”. Ce măsuri pregătește Phenianul

Amenințat cu „distrugerea totală” a Coreei de Nord, Kim Jong Un îi transmite lui Trump că „va plăti scump”. Ce măsuri pregătește Phenianul

Amenințat cu „distrugerea totală
Amenințarea cu „distrugerea totală" a Coreei de Nord nu rămâne fără răspuns de la Phenian.

Kim Jong-Un a declarat vineri că Phenianul va lua în considerare „contra-măsuri severe de cel mai înalt nivel” împotriva Statelor Unite ca răspuns în fața amenințărilor președintelui american, Donald Trump, informează Reuters.

Președintele american, Donald Trump, a avertizat marți, în discursul rostit la ONU, că va „distruge” Coreea de Nord în cazul în care liderul regimului de la Phenian, Kim Jong-Un, va asuma „misiunea sinucigașă” de a amenința Statele Unite.

„Remarcile sale m-au convins, mai degrabă decât să mă înspăimânte sau să mă oprească, că drumul pe care l-am ales este corect și că este cel pe care trebuie să-l urmez până la capăt”, a afirmat Kim în cadrul unei declarații făcute publice de agenția de știri KCNA.

„Ca bărbat din Republica Populară Democrată Coreeană și în numele demnității și onoarei statului și poporului meu, și din partea mea însăși, îl voi face pe cel ce deține prerogativele comenzii supreme ale Statelor Unite să plătească scump pentru discursul său”, a adăugat liderul nord-coreean. 

Phenianul ia în considerare testarea unei bombe cu hidrogen

 Ri Yong Ho, ministrul de Externe al Coreei de Nord, a declarat vineri că Phenianul ar putea lua în considerare testarea unei bombe cu hidrogen în Oceanul Pacific, potrivit agenției de știri Yonhap, citate de Reuters.

După ce a fost întrebat de reporteri în New York la ce se referea liderul nord-coreean, Kim Jong-Un, în momentul în care a amenințat într-o declarație anterioară cu luarea unor „contra-măsuri de cel mai înalt nvel din istorie” împotriva SUA, Ri a afirmat că Phenianul ar putea lua în considerare un test cu bombă cu hidrogen.

Ministrul nord-coreean a adăugat însă că nu cunoaște cu exactitate „opiniile” liderului Kim Jong-Un în privința acestei chestiuni. 

Trump anunță noi sancțiuni pentru Coreea de Nord

Statele Unite vor adopta noi sancțiuni împotriva Coreei de Nord, a anunțat joi președintele Donald Trump, în contextul tensiunilor cu regimul Kim Jong-Un, care a efectuat o serie de teste nucleare și balistice, relatează site-ul agenției Reuters.

„Vom impune sancțiuni suplimentare Coreei de Nord”, a declarat joi Donald Trump cu ocazia întrevederii pe care a avut-o cu președintele Afganistanului, Ashraf Ghani.

Regimul din Coreea de Nord, condus de Kim Jong-Un, a efectuat în ultimul an o serie de teste nucleare și balistice, amenințând cu atacuri Coreea de Sud, Japonia și Statele Unite.

Donald Trump a avertizat marți, în discursul rostit la ONU, că va „distruge” Coreea de Nord în cazul în care liderul regimului de la Phenian, Kim Jong-Un, va asuma „misiunea sinucigașă” de a amenința Statele Unite. „În Coreea de Nord există un regim depravat, o bandă de criminali. Dacă acest om al rachetelor, Kim Jong-Un, se va angaja în misiunea sinucigașă de a amenința SUA, vom distruge total Coreea de Nord”, a avertizat Donald Trump de la tribuna Adunării Generale ONU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crește din nou mortalitatea infantilă în România. Investițiile în sănătate sunt în continuare scăzute
Digi24
„Poate junk food e mâncarea cea bună și cealaltă e rea”. Trump și-a lăudat preferințele alimentare neschimbate „de 50 de ani”
Cancan.ro
Cabral și Andreea Ibacka divorțează după 15 ani de căsnicie! Zvonurile s-au transformat în realitate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent într-o țară: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Cine este cel mai așteptat invitat la nunta Simonei Trașcă? „Mi-a dat binecuvântarea lui să fac un copil!”. Când face blonda cununia civilă? „E în zi sfântă”
Digi24
De ce nu mai înaintează soldații ruși pe frontul din Ucraina? Principala problemă a armatei ruse pe care Putin nu a reușit să o rezolve
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele. Cum arată acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI: Un tip după ce ia Viagra: – A fost bine! Pe masă în bucătărie, pe maşina de spălat, pe unde s-a putut....
Descopera.ro
De ce ne simțim obosiți după interacțiuni sociale, chiar și plăcute