Prima pagină » Puterea Gândului » Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?

Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?

Cine orchestrează mitingul instigatorilor din Piața Victoriei?
Două mitinguri în Piața Victoriei: al Diasporei și al instigatorilor. Lelia Munteanu analizează la cald protestul românilor nemulțumiți, acoperit de lacrimogene și propagandă grosolană

În Piața Victoriei sunt cel puțin două mitinguri. Scriu „sunt” la ora 22.32. Când voi pune ultimul punct s-ar putea ca verbul să trebuiască ortografiat la trecut: „au fost”.

Urmăresc un miting al unor oameni (majoritatatea celor din Piață) revoltați – români din diaspora, din țară și din București. Oameni pașnici, în care clocotesc, amestecate, lehamitea și revolta. Care nu mai îndură disprețul guvernanților, sfidarea, hoția, minciuna. Care cer, cu îndreptățire, demisia guvernului de analfabeți funcțional cu tricoaie. De protestul acestor români s-au lipit reprezentanți ai partidelor din opoziție, făcându-și selfieuri cu o mulțime care încearcă să le facă treaba. (Declarația zilei rămâne comunicatul lui Dacian Cioloș, din care în primul rând, el n-a priceput nimic. Când nu vrei să superi pe nimeni, când vrei să îți bifezi existența într-o zi istorică, dar nu poți spune nimic, atingi culmi de ipocrizie).

Al doilea e mitingul instigatorilor. Cine i-a adus? N-am dovezi să spun ce bănuiesc.

Mi se pare tot mai clar însă că – făcând exces de zel și de obediență – jandarmii au umplut Piața Victoriei, din toate colțurile, de gaze  acrimogene. Dacă șefii lor s-au temut că protestatarii nu vor pleca până nu vor obține măcar schimbarea guvernului, dacă Liviu Dragnea a intrat în panică, îngrozit de amenințările unor bezmetici cu revoluția și ocuparea clădirii Guvernului și crede că, „gazându-i” vor pune capăt mitingului, s-ar putea să facă o greșeală de nereparat: să adune mâine, sâmbătă, în stradă, de două ori mai mulți români, să facă cu mâna lui jocurile celor care cred că mitingul n-a fost programat întâmplător într-o zi de vineri.

Dacă lista instigatorilor nu va fi adusă mâine la cunoștința publicului, iar instigatorii deferiți Justiției, înseamnă că diversiunea aparține Puterii (n-ar fi prima oară când o practică).

După cum e foarte posibil ca, dacă în următoarele zeci de minute vor fi dispersați cu forța, protestatarii de bună credință să se radicalizeze și să nu părăsească Piața, până când revendicarea schimbării Guvernului le va fi satisfăcută.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Gardieni, creatori și simboluri ale puterii: Dragonii nu au fost întotdeauna personaje negative