Prima pagină » Sport » Record în finala de la Wimbledon: Simona Halep, doar 3 greșeli neforțate în 55 de minute

Record în finala de la Wimbledon: Simona Halep, doar 3 greșeli neforțate în 55 de minute

Record în finala de la Wimbledon: Simona Halep,  doar 3 greșeli neforțate în 55 de minute
Victoria Simonei Halep în finala Wimbledon 2019 este una de record mondial. Ziua de 13 iulie 2019 i-a purtat noroc constănțencei, care a reușit exact 13 lovituri câștigătoare potrivit statisticilor oficiale.

Colosul IBM, lider în analiza statistică a meciurilor de tenis și partener tradițional al marilor evenimente sportive la nivel global, anunță că Simona Halep a stabilit un record absolut cu cele doar 3 greșeli neforțate comise în 55 de minute de joc cu Serena Williams (6-2, 6-2, cu câte două break-uri pe set și o unică șansă de break oferită americancei, dar anulată cu promptitudine). De când a început analiza detaliată a partidelor, nu a existat o evoluție mai aproape de perfecțiune într-o finală feminină. Precedentul record îi aparținea, culmea, unei învinse: în 2014, Eugenie Bouchard greșea neforțat doar de patru ori în partida cu Petra Kvitova, însă sportiva din Cehia se impunea cu 6-3, 6-0.

Recordul la masculin este și el surprinzător: în 1984, la Wimbledon, John McEnroe comitea doar 4 greșeli neforțate în finala contra lui Jimmy Connors, scor 6-1, 6-1, 6-4.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Cu cât a fost amendată o persoană care a trezit cu sirena unui vapor un urs polar care dormea într-un arhipelag norvegian
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Expert spaniol în longevitate: „Nu aș recomanda aceste trei fructe nici celui mai mare dușman al meu”
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
De ce a lipsit Nicușor Dan de la ceremoniile de Ziua Marinei. Explicațiile consilierului prezidențial Eugen Tomac
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Câinii pot distinge între frica și tristețea stăpânilor, indică un studiu RMN