Prima pagină » Economic » AFACERI. Probleme pentru Renault din cauza pandemiei. Dacia, vizibil afectată: Înmatriculările au scăzut cu 44,5% în Europa!

AFACERI. Probleme pentru Renault din cauza pandemiei. Dacia, vizibil afectată: Înmatriculările au scăzut cu 44,5% în Europa!

AFACERI. Probleme pentru Renault din cauza pandemiei. Dacia, vizibil afectată: Înmatriculările au scăzut cu 44,5% în Europa!

Marca Dacia din portofoliul Renault a fost afectat vizibil de pandemia de coronavirus, care a îngenuncheat Europa. Vânzările sunt mai mici, înmatriculările la jumătate și Renault estimează pierderi de miliarde de euro. Și asta numai în primul trimestru din 2020!

„Marca Dacia a fost afectată în mod deosebit şi a înregistrat un declin de 44,5% al înmatriculărilor în Europa”, a anunțat grupul francez într-un comunicat preluat de agenția Reuters.

Compania franceză Renault a anunțat joi, 23 aprilie, că veniturile în primul trimestru al anului au scăzut cu 19,2%, ajungând la 10,12 miliarde de euro! Deocamdată este prea devreme pentru a evalua impactul pandemiei de coronavirus asupra cifrelor financiare ale grupului, semn că șefii din Hexagon se așteaptă la o înrăutățire a situației pe 2020.

Ca o primă măsură de protecție, Renault a anunțat deja că plata dividendelor pe 2019 se anulează. Totodată, proprietarul Dacia a suspendat prognozele financiare pe tot anul.

Din cauza pandemiei de Covid-19, firma a decis închiderea tuturor reprezentanţelor şi a facilităţilor de producţie!

Efectul pandemiei se vede în vânzări: pentru prima dată în istorie, Franţa nu mai est principala piaţă de desfacere pentru mărcile grupului Renault. S-au vândut mai multe autoturisme în Rusia (115.713 bucăți) decât în Franţa (110.467)!

„Marca Dacia a fost afectată în mod deosebit”

La nivel global, vânzările Renault au scăzut cu 25,9%, până la valoarea de 672.962 autoturisme şi utilitare comercializate. Cea mai puternică prăbușire se simte tocmai în Europa, unde vânzările Groupe Renault au scăzut cu 36% ( până la 321.756 de unităţi). Din cauza închiderii activităţilor industriale şi comerciale ale firmei, s-a observat un declin accelerat spre sfârşitul primului trimestru al anului.

„Marca Dacia a fost afectată în mod deosebit şi a înregistrat un declin de 44,5% al înmatriculărilor în Europa”, a anunțat grupul francez într-un comunicat preluat de agenția Reuters.

La nivel mondial, s-au vândut numai 110.279 autoturisme şi utilitare marca Dacia în trimestrul 1. Prăbușirea este de 40,1% față de perioada similară a anului trecut!

S-a repornit lucrul la Mioveni

Totuși, recent, Renault a anunțat că vrea să repornească activităţile comerciale şi de producţie în ţările unde condiţiile de siguranţă permit acest lucru. În plus, compania va implementa toate măsurile necesare de protecție a angajaților săi, pentru a răspunde eficient la cererea comercială.

De altfel, de câteva zile s-au reluat, pe bază de voluntariat, și activităţile de producţie la Uzinele Dacia de la Mioveni. Din data de 4 mai, vor începe munca și lucrătorii de la Uzina Mecanică şi de Şasiuri, respectiv Uzina Vehicule.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!