Prima pagină » Criza politică » REACȚIE. CTP, despre ce a omis Iohannis la conferința de presă: „Noi și americanii ce mai stăm bine pe planetă”

REACȚIE. CTP, despre ce a omis Iohannis la conferința de presă: „Noi și americanii ce mai stăm bine pe planetă”

REACȚIE. CTP, despre ce a omis Iohannis la conferința de presă: „Noi și americanii ce mai stăm bine pe planetă”

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a comentat conferința de presă făcută de președintele Klaus Iohannis. El a spus că a fost o ieșire care să mai crească scorul electoral al PNL și a dat câteva exemple pe care președintele le-a omis din discurs.

„Domnul Iohannis a avut în această intervenție, ieșire, a avut două obiective: 1 – să mai pompeze niște oxigen PNL-ului, aflat în scădere, partidului și guvernului. 2 – să nu înceteze a fi conștient și responsabil. De aceea, acum o săptămână, a aruncat acea dată de 15 mai ca pe o speranță, pentru a mai îmbunătăți percepția oamenilor în legătură cu Guvernul, care a luat măsuri dure, în general corecte, cum a spus președintele, cu excepția celor care n-au fost corecte și pe care președintele nu le-a menționat pentru că scopul domniei sale a fost să mai crească scorul electoral al PNL”, a spus gazetarul, la Digi 24.

Ce nu a spus președintele la conferința de presă

„De aceea a spus de legile populiste date de PSD, dar nu a spus nimic despre declarația premierului Orban – Parlamentul nu există – o asemenea declarație care se pretinde democratică oare cât de nocivă este?”, a completat Cristian Tudor Popescu.

„Apoi, nu a pomenit nimic președintele despre greșelile guvernului, unele dintre ele grave, pe care chiar președintele a ieșit și le-a reprimat cu brutalitate, ca în cazul protocolului MAI-BOR”, a subliniat el.

„Președintele a început cu un exemplu din care noi să tragem concluzia cât de bine stăm și a dat un grafic, făcut probabil de statisticienii lui de la Cotroceni. Graficul este înșelător și irelevant. Parametrul număr de bolnavi, număr de infectați la milionul de locuitori este înșelător pentru că SUA sunt mai jos decât România și stau, deci, foarte bine. Excepțional! Noi și americanii ce mai stăm bine pe planetă. Ori, în Statele Unite sunt un milion de infectați”, a completat gazetarul, la Digi 24.

Klaus Iohannis a susținut marți, la Palatul Cotroceni, prima conferință de presă din ultimele două luni. Presa a fost invitată să participe, pentru a-i pune întrebări președintelui cu privire la criza provocată de coronavirus, dar și despre politică.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe