Prima pagină » Coronavirus » CORONAVIRUS. Alexandru Rafila, avertisment: ”România se află pe locul 3 în Europa la incidența cazurilor noi de coronavirus. Trebuie să facem un efort individual…”

CORONAVIRUS. Alexandru Rafila, avertisment: ”România se află pe locul 3 în Europa la incidența cazurilor noi de coronavirus. Trebuie să facem un efort individual…”

Cristian Lisandru
CORONAVIRUS. Alexandru Rafila, avertisment: ”România se află pe locul 3 în Europa la incidența cazurilor noi de coronavirus. Trebuie să facem un efort individual...”

Ieri, România a înregistrat un record negativ în ceea ce privește infecțiile cu noul coronavirus, Grupul de Comunicare Strategică anunțând că – în ultimele 24 de ore – 460 de persoane au fost testate pozitiv. Profesorul Alexandru Rafila, reprezentantul României la OMS, lansează încă un avertisment și spune că țara noastră se află pe locul 3 în Europa la incidența cazurilor noi de îmbolnăviri.

România este devansată doar de Suedia și Portugalia în acest clasament nedorit care evidențiază numărul de cazuri noi la 100.000 de locuitori.

“Este vorba despre un indicator care este luat în considerare la nivelul Comisiei Europene, indicator care apreciază gravitatea situației într-o țară membră a Uniunii Europene. Acest indicator se numește incidență cumulată și se referă la numărul de cazuri la 100.000 de locuitori înregistrat într-un interval de 14 zile. România se află pe locul 3, după Suedia și Portugalia. O concluzie este că trebuie să facem un efort individual ca să avem un răspuns colectiv”a declarat profesorul Rafila. 5-6% din testele efectuate în zilele de weekend au scos la iveală noi îmbolnăviri, o proporție alarmantă care nu mai fusese înregistrată de la începutul lunii mai.

Alexandru Rafila: ”Întotdeauna să vă uitați la procentul de cazuri pozitive din totalul de teste”

Reprezentantul României la Organizația Mondială a Sănătății precizează că numărul de teste care sunt efectuate în țara noastră este corelat cu ”numărul de probe care sunt recoltate în unitățile medicale.

Au fost foarte multe ”persane simptomatice” care au fost testate, în ultima perioadă, de unde și explicația acestui număr record de noi cazuri. Ceea ce devine îngrijorător, iar această creștere semnificativă, înregistrată într-o lună de zile, nu poate fi trecută cu vedere și transmite, foarte clar, că această criză medicală este departe de a fi considerată încheiată.

“Numărul de teste nu este un număr programat, ci este corelat cu numărul de probe care se recoltează la diverse unități medicale. Noi nu avem de unde să știm câte persoane se prezintă la recoltare, câte sunt simptomatice. Există o singură explicație (n.red. – în ceea ce privește numărul record de noi cazuri de infecție cu coronavirus): din cauza faptului că a fost foarte multe persoane simptomatice care au ajuns și au fost testate, respectiv vreo 12.500, avem un număr de 460 de cazuri noi, și ce ne interesează este procentul. Să vă uitați întotdeauna la procentul de cazuri pozitive din totalul de teste efectuate. Dacă acum 3-4 săptămâni eram la 1.5%, acum am ajuns la 3-4%. Este clar că vorbim despre o creștere semnificativă a numărului de cazuri noi”, avertizează Alexandru Rafila, potrivit stirileprotv.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Se mărește familia lui Carmen de la Sălciua. A anunțat venirea pe lume a unui copil: „Sunt fericită cu tot sufletul”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Fizicienii au creat un „mini-univers” în care timpul a apărut de unul singur