Prima pagină » Alegeri locale » Alegeri locale 2020 » Fierbinți ”fierbe” înainte de alegerile locale: ”Pe cine am vrut, pe ăla l-am votat! / Virusul ăsta e un microb pe care nu-l vezi!” (VIDEO/EXCLUSIV)

Fierbinți ”fierbe” înainte de alegerile locale: ”Pe cine am vrut, pe ăla l-am votat! / Virusul ăsta e un microb pe care nu-l vezi!” (VIDEO/EXCLUSIV)

Ina Stoica

Atmosfera electorală din Fierbinți – județul Ialomița – crește la temperaturi ”caniculare” în proximitatea alegerilor locale. Localitatea devenită faimoasă în România după ce a fost ”populată” de Celentano, Firicel, Aspirina sau Bobiță (personajele celebrului serial de la PRO TV), este azi în ”fierbere”. La 46 de kilometri de Bucureşti, comuna care şi-a schimbat încadrarea în 2004 în oraș, a devenit un fenomen național de referință pentru profilul alegătorilor și al aleșilor în mediul rural.

Locul mustește a personaje care mai de care pitorești și pestrițe. În Fierbinți oamenii nu își exercită doar dreptul la vot. Unii sunt și entuziaști când alegerile le bat la ușă. Deși localitatea a căpat o imagine din serialul cu pricina, realitatea te izbește de drumurile încă nedezvoltate, acoperite de pietriș și praf.

Chiar dacă nu lipsesc persoanejele zgomotoase, berea și semințele, locuitorii sunt mândrii că trăiesc și, după cum înșiși mărturisesc, au cu cine vota. Oamenii spun că unde-i lege, nu-i tocmeală, iar în pandemie se supun regulilor venite ”de sus”.

În Fierbinți, unde-i lege nu-i tocmeală!

Mirosul de iarbă proaspăt tăiată, țigări și bere duhnește deasupra ”Fierbinților”. Pe câteva garduri zac lipite afișele spălate de soare cu cei care concurează pe fotoliul de primar. Centrul e ticsit cu magazine alimentare care se întrec care mai de care în oferte cu de-ale gurii. În zona Căminului Cultural, câțiva bărbați cu biciclete stau de vorbă în timp ce ard țigară după țigară.

La prima cârciumă de la intrare din localitate, nea Mihai și prietenul său erau încă indeciși dacă astăzi vor sorbi o bere sau nu. În schimb, la alegerile de duminică nici nu se pune problema să nu voteze.

Votăm cu primarul nostru. Avem cu cine. Cu pandemia dacă ai ținut regulile a fost bine. Cred în virus?! Cum să nu cred?! Virusul ăsta e un microb pe care nu-l vezi! Dacă mai știi că ai avut și unele probleme cu plămânii…eu am văzut câțiva tineri care nu voiau să-și pună masca. Nu că m-am contrazis cu ei  și le-am zis > Ce zic ăia, e clar. Așa se face!

Foto: Nea Mihai din Fierbinți

”Cu pandemie nu e de glumit”

Cu cât avansăm , tanti Ioana nu face rabat de la regulă. Se duce la vot și insistă să ne spună că votul este secret. Viața în Fierbinți e normală și lucrurile își urmează cursul firesc. Cu toate astea, oamenii poartă măști, consultă medicul și regulile impuse de COVID-19 sunt brătară de aur.

La 70 și ceva de ani n-am lipsit o dată. Pe cine am dorit, pe cine am vrut, pe ăla l-am votat. Nu se spune. E ceva secret. Cu pandemia a fost bine. Am stat ascunsă. M-am băgat în gaură de șarpe. Oriunde am plecat am purtat masca că mi-e frică. Nu e de glumit, spune femeia.

În centrul din Fierbinți, un bărbat își așteaptă în mașina soția să vină de la doctor. Dorel rotește o țigară printre degete și analizează, cu îngrijorare, situația alegerilor: „O să vină oamenii la vot. Dar normal, acum nu trebuia să facă alegerile astea. Puteau să fie amânate. Dar ce să facem, fiecare trage pentru turta lui. Adică noi, ăștia mai amărâți, care avem niște pensii de mizerie”.

În Fierbinți discuțiile despre alegeri sunt în toi, chiar dacă toamna bate la ușă și orașul încă nedezvoltat se va acoperi de frunze și omăt.

Foto all: Mihai Pop/Gândul

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Mai e AUR partid extremist? Marea schimbare din haosul politic
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
După jumătate de secol, astronomii au descoperit ce ascunde gaura neagră din inima Căii Lactee