Prima pagină » Alegeri locale » Măicuțe din Agapia, duse la vot de fiul unui candidat: Două persoane au fost băgate în portbagaj! – VIDEO

Măicuțe din Agapia, duse la vot de fiul unui candidat: Două persoane au fost băgate în portbagaj! – VIDEO

Măicuțe din Agapia, duse la vot de fiul unui candidat: Două persoane au fost băgate în portbagaj! - VIDEO

Scene incredibile într-un sat din Neamț unde măciuțele și preotul de la o mănăstire sunt duși la secția de votare de fiul unui candidat. Imaginile video spun totul – Una dintre măicuțe este chiar revoltată că unul dintre contracandidații celui pe care probabil îl va vota o filmează!

Se pare că imaginile au fost surprinse de un candidat la primăria Agapia, Toma Daniel, potrivit mesagerulneamt.ro.

Măicuțe din Agapia, duse la vot de fiul unui candidat

Măicuțele au fost transportate de-a valma la vot, două persoane chiar fiind băgate în portbagaj întrucât nu mai aveau loc pe scaune. În autoturism, pe lângă șofer, au mai fost 6 persoane.

Fiul contracandidatului încalcă legea transportând electoratul la secția de votare arondată zonei respective. Măicuțele se scuză spunând că nu aveau cu ce mașină să vină la secția de votare, ia runa dintre ele chiar îl acuză pe Toma Daniel că „umblă aiurea” și îi transmite „să îi fie rușine!”.

Ofereau bani alegătorilor să voteze cu un anumit candidat! Mită și amenințări la Tecuci, polițiștii au intervenit de urgență

Mită și amenințări la Tecuci, acolo unde două persoane au fost reținute după ce ofereau bani alegătorilor să voteze cu un anumit candidat din localitate. Polițiștii au intervenit de urgență, deschizând un dosar penal în acest caz.

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Galaţi informează că două persoane din Tecuci sunt cercetate penal pentru coruperea alegătorilor şi ameninţare, după ce ar fi oferit bani pentru un vot acordat unui anumit candidat la primăria din localitate.

Mită dată la o terasă din oraș

Potrivit sursei citate, Poliţia Municipiului Tecuci a fost sesizată cu privire la faptul că, la o terasă din oraş, două persoane oferă sume de bani pentru a determina alegătorii sa voteze cu un anumit candidat la funcţia de primar.

La faţa locului s-a deplasat echipa operativă constituită în scopul cercetării evenimentelor electorale şi a identificat atât apelantul, cât şi pe cele două persoane bănuite că ar fi oferit bani.

Dosar penal pentru coruperea alegătorilor

Atât acestea, cât şi martorii identificaţi au fost conduşi la sediul poliţiei pentru audieri şi în cauză a fost întocmit dosar penal pentru comiterea infracţiunilor de coruperea alegătorilor şi ameninţare.

Recomandarea video

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
Povestea omului care a rămas fără soție și fără 100.000 de euro din cauza AI. „Eram fericit, aveam totul, acum sunt supărat pe mine”
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care țară are cel mai mult petrol din lume?