Prima pagină » Actualitate » Comitetul pentru Situații de Urgență Ilfov a aprobat lista centrelor de vaccinare din acest județ

Comitetul pentru Situații de Urgență Ilfov a aprobat lista centrelor de vaccinare din acest județ

Comitetul pentru Situații de Urgență Ilfov a aprobat lista centrelor de vaccinare din acest județ

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Ilfov a aprobat, în ședința de miercuri, lista centrelor de vaccinare care vor funcționa în acest județ.

Astfel, Prefectura Ilfov anunță că, în ședința extraordinară de miercuri a CJSU Ilfov, a fost adoptată Hotărârea nr. 6 privind aprobarea schimbării destinației spațiilor în care vor funcționa centrele de vaccinare împotriva COVID-19 la nivelul județului Ilfov, informează Mediafax.

În acest context, a fost aprobată schimbarea destinației următoarelor spații în centre de vaccinare:

  • Sala de Sport Școala Gimnazială nr. 1 – Str. Slt. Petre Ionel nr. 147, sat Brănești, comuna Brănești, județul Ilfov;
  • Casa de Cultură „Mihai Eminescu” – Șos. Alexandriei nr. 478, oraș Bragadiru, județul Ilfov;
  • Club Sportiv Chitila Sala de Sport – Str. Castanilor nr. 41, oraș Chitila, județul Ilfov;
  • Sala „Unirea Dobroești” – Bd. Nicolae Bălcescu nr. 16, sat Dobroești, comuna Dobroești, județul Ilfov;
  • Sala de Sport Liceul Teoretic „Radu Popescu” – Str. Leordeni nr. 52, oraș Popești-Leordeni, județul Ilfov;
  • Sala de sport – Str. Sportului nr. 1, sat Periș, comuna Periș, județul Ilfov;
  • After School Vidra – Str. Principală nr. 106, sat Vidra, comuna Vidra, județul Ilfov.

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ilfov, decizie despre carantina din comuna Ciorogârla

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Ilfov a decis, luni, să prelungească măsura privind carantina comunei Ciorogârla, cu încă două săptămâni.

Decizia a fost luată de autorități, în baza unor analize făcute de specialiști, din cauza numărului mare de persoane infectate cu virusul SARS-CoV-2.

Ca urmare a analizei de risc efectuată de către Direcția de Sănătate Publică (DSP-n.r.) a județului Ilfov și a avizului Institutului Național de Sănătate Publică, CJSU Ilfov a adoptat astăzi în ședință extraordinară Hotărârea nr. 5 din 18.01.2021, prin care s-a făcut propunerea de prelungire a măsurii de carantinare zonală pentru comuna Ciorogârla, propunere înaintată catre Departamentul pentru Situații de Urgență. Șeful DSU, Secretar de Stat dr. Raed Arafat, a emis Ordinul nr. 6230 din 18.01.2021 privind prelungirea măsurii de carantină zonală pentru comuna Ciorogârla, județul Ilfov”, au anunțat reprezentanții Prefecturii Ilfov, citați de Mediafax.

Măsura privind carantina se prelungește începând de marți, la ora 05:30, pentru o perioadă de 14 zile, până pe 2 februarie, la aceeași oră.

Alba Iulia reintră în scenariul roșu! Carantină pe timp de noapte, restaurante și cinematografe închise

Municipiul Alba Iulia a reintrat în scenariul roșu, azi-noapte, după ce rata infectărilor cu noul coronavirus a depășit 3 la mia de locuitori. Potrivit deciziei CJSU Alba, aceeași măsură va fi luată în comunele Horea și Meteș.

Măsura a intrat în vigoare, noaptea trecută, și presupune carantina pe timp de noapte, precum și închiderea restaurantelor, a cafenelelor sau a cinematografelor.

Persoanele care au primit și a doua doză de vaccin nu vor mai fi nevoite să intre în carantină la sosirea în România

Persoanele care au primit și cea de-a doua doză a vaccinului împotriva COVID-19 (rapel) vor fi exceptate de la măsura carantinării la intrarea în România în cazul în care au trecut cel puțin zece zile de la administrarea celei de-a doua doze.

Decizia a fost luată de Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) și a fost anunțată luni, după cum informează Digi24.

Totodată, potrivit deciziei, același regim se va aplica și în cazul persoanei care este contact direct cu o persoană diagnosticată cu COVID-19, în cazul în care momentul contactului a fost la mai mult de zece zile de la vaccinarea cu cea de-a doua doză.

CNSU a mai decis, de asemenea, că persoanele care sunt contact direct cu un pacient cu COVID-19 pot să iasă din carantină în cea de-a zecea zi în cazul în care fac un test în cea de-a opta zi, rezultatul acestuia este negativ și persoana nu prezintă simptome specifice bolii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Unde ajung operele de artă după ce sunt furate din muzee?