Prima pagină » Actualitate » 8 ȘTIRI DE LA 8. Valeriu Gheorghiță: „Cei vaccinați deja au rapelul asigurat”. Când apare imunitatea în cazul vaccinului de la Pfizer

8 ȘTIRI DE LA 8. Valeriu Gheorghiță: „Cei vaccinați deja au rapelul asigurat”. Când apare imunitatea în cazul vaccinului de la Pfizer

8 ȘTIRI DE LA 8. Valeriu Gheorghiță: „Cei vaccinați deja au rapelul asigurat”. Când apare imunitatea în cazul vaccinului de la Pfizer

Medicul militar Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare, spune că amânarea programărilor în campania de vaccinare nu îi include și pe cei 470.000 de români care au primit prima doză de vaccin anti-COVID. Medicul a asigurat că aceste persoane au rapelul asigurat.

Totodată, medicul a precizat că vaccinul de la Pfizer oferă imunitate la circa 7-10 zile după a doua doză: „Rata de vaccinare va creşte progresiv. Vom putea atinge din jumătatea a doua a lunii aprilie 100.000 de persoane pe zi”, a declarat Valeriu Gheorghiţă, sâmbătă seară, la Antena 3.

Vlad Voiculescu: „Toate  locurile vor merge către aceștia”

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a precizat într-o conferință de presă că luna februarie doar vârstnicii, cei cu boli cronice, persoanele cu dizabilități și cele cu imunitatea scăzută, precum și cei care îi îngrijesc sau locuiesc cu aceştia se vor putea programa la vaccinare.

Am propus premierului şi avem acceptul dânsului ca în perioada următoare, pentru toate locurile care se deschid în platforma de programare pentru vaccinare eligibili să fie doar vârstnicii, cei cu boli cronice, cei cu handicap, respectiv cei care îi îngrijesc sau locuiesc cu aceştia. Repet, pe perioada lunii februarie toate locurile care vor fi scoase vor fi oferite în platforma de programare, vor merge către aceştia, nu către alte persoane”, a declarat Vlad Voiculescu într-o conferință de presă.

Medicul Adrian Marinescu:„Orice scânteie poate să ducă din păcate la un astfel de lucru”

Medicul infecționist Adrian Marinescu de la „Matei Balș” spune că ceea ce s-a întâmplat acolo în dimineața zilei de vineri este de nedescris, precizând însă că „orice scânteie poate să ducă din păcate la un astfel de lucru”, a spus medicul, sâmbătă seară, la Antena 3.

Germania comandă deja vaccinuri pentru 2022: „Avem nevoie de o economie a vaccinurilor”

Germania comandă vaccinuri pentru 2022 în cazul în care sunt necesare doze regulate sau de rapel pentru a menține populația imună împotriva variantelor COVID-19, a declarat sâmbătă ministrul Sănătății, Jens Spahn.

 Ministrul Mediului, Tánczos Barna: „Reciclarea este cea mai importantă”

Ediția din această săpămână a emisiunii GÂNDUL GREEN a abordat subiectul protejării mediului și problemele legate de poluarea aerului. Invitat a fost Ministrul Mediului, Tánczos Barna, care a propus câteva soluții pentru ca indicatorii negativi ai României să se schimbe în următoarea perioadă.

Concluziile medicilor legiști care au efectuat autopsiile victimelor de la „Matei Balș!”

Medicii legiști au finalizat necropsiile primelor cinci victime din incendiul devastator de la Institutul ”Matei Balş” din Capitală, în urma căruia șase pacienți și-au pierdut viața. O a şasea victimă, respectiv un bărbat, a murit, astăzi, la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti.

Ministrul Sănătății, despre demiteri după incendiul de la ”Matei Balș”: Trebuie stabilite responsabilitățile

Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, a făcut declarații cu privire la protestul organizat de Partidul AUR și dacă vor există demiteri în urma incendiului de la ”Matei Balș”. Voiculescu spune că înțelege nemulțumirile și că empatizează cu protestatarii.

Klaus Iohannis, surprins la schi pe pârtia de la Păltiniş, la o zi după tragedia de la Institutul „Matei Balş”

Preşedintele Klaus Iohannis a fost filmat la schi, sâmbătă, pe pârtia de la Păltiniş, la doar o zi de la incendiul de la Institutul Matei Balş din Capitală, acolo unde şase oameni au decedat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Zeci de tone pe apă: Cum sunt propulsate și plutesc blindatele militare amfibii
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Știința somnului: de ce dormim prost și ce putem face altfel