Prima pagină » Actualitate » Florin Cîțu, ordin clar pentru Vlad Voiculescu: “Până săptămâna viitoare să prezinte un raport cu măsurile luate pentru valul trei al pandemiei”

Florin Cîțu, ordin clar pentru Vlad Voiculescu: “Până săptămâna viitoare să prezinte un raport cu măsurile luate pentru valul trei al pandemiei”

Florin Cîțu, ordin clar pentru Vlad Voiculescu: “Până săptămâna viitoare să prezinte un raport cu măsurile luate pentru valul trei al pandemiei”

Florin Cîțu, premierul României, i-a solicitat lui Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății, ca până săptămâna viitoare să prezinte un raport detaliat cu măsurile luate din decembrie în perspectiva valului trei al pandemiei de COVID-19.

Totodată, Florin Cîțu vrea să vadă și măsurile ce se doresc a fi implementate pentru perioada următoare. De asemenea, i-a solicitat lui Vlad Voiculescu să organizeze, în fiecare săptămână, o conferință de presă, ocazie cu care să prezinte evoluția planului referitor la combaterea pandemiei de COVID-19.

Am cerut Ministerului Sănătăţii ca până săptămâna viitoare să prezinte un raport al activităţii desfăşurate începând cu luna decembrie în vederea pregătirii pentru valul trei al pandemiei şi bineînţeles să ne prezinte care sunt planurile pentru perioada următoare. Tot în şedinţa de săptămâna viitoare, vom avea, deşi CNCAV are conferinţă săptămânal, am cerut şi CNCAV să vină să ne prezinte situaţia. Ministerul Sănătăţii, dar şi CNCAV, împreună să prezinte”, a declarat Florin Cîțu, premierul României, după ședința de Guvern care a avut loc miercuri.

Florin Cîțu, ordin clar către Vlad Voiculescu: “Să facă, săptămânal, o conferință de presă!”

Sper ca de săptămâna viitoare să nu fie doar o conferinţă de presă a CNCAV, să fie şi a Ministerului Sănătăţii, săptămânal”, a mai spus șeful Executivului.

Activitatea miniștrilor va fi evaluată. “Aprobăm acest memorandum și apoi începem”

Florin Cîțu a pus în discuție și o posibilă evaluare a miniștrilor, a căror activitate urmează să fie pusă sub lupă, în săptămânile următoare, după aprobarea unui memorandum.

Am avut un memorandum în primă lectură a acțiunilor și realizărilor întreprinse de Guvern și diseminarea rezultatelor. Este în primă lectură deoarece vreau ca filele pentru fiecare instituție să fie asumate și completate cu măsurile de reformă. Până la ședința de săptămâna viitoare aș vrea să aprobăm și acest momerandum și apoi să începem evaluarea activității miniștrilor”, a mai spus Florin Cîțu, premierul României.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Tragedia din Bacău. Șefa Ambulanței județene spune că nu și-a dat seama cât de grav era cazul copilului mort la școală: „Acum cu siguranță aș fi trimis echipaj cu medic”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Țara care a ajuns lider în turismul de relaxare și wellness. Mulți români aleg să-și petreacă vacanță aici: „M-am simțit complet relaxată și fără stres”
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Praful de supernovă ar putea fi „de vină” pentru unul dintre cele mai mari mistere ale Universului