Prima pagină » Coronavirus » OMS speră ca publicul să aibă din nou încredere în vaccinul AstraZeneca

OMS speră ca publicul să aibă din nou încredere în vaccinul AstraZeneca

OMS speră ca publicul să aibă din nou încredere în vaccinul AstraZeneca

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat că speră ca incertitudinine oamenilor față de vaccinul AstraZeneca să fie depășite.

Anunțul vine în contextul în care vaccinarea cu acest ser a fost suspendată în mai multe țări europene ca urmare a unor temeri că vaccinul ar provoca apariția unor tromboze, informează DPA.

„Este un vaccin foarte bun”, a declarat expertul OMS Bruce Aylward.

Organizația susține că populația va fi asigurată în continuare de eficacitatea vaccinului, în contextul în care sistemele de monitorizare și-au dovedit eficiența.

„Acest lucru se întâmplă în general atunci când este vorba despre produsele noi”, a declarat șeful departamentului de urgențe al OMS, Mike Ryan.

Acesta a adăugat că medicamentele noi sunt controlate continuu, chiar și după punerea lor pe piață.

Vaccinarea cu serul AstraZeneca a fost reluată în mai multe țări europene

Mai multe state europene au decis reluarea vaccinării cu serul AstraZeneca, după ce Agenția Europeană a Medicamentului a anunțat că acest vaccin este sigur.

Între timp, premierul Franței, Jean Castex, chiar s-a vaccinat cu acest ser, pentru a le arăta cetățenilor francezi că nu au motive de a se teme de acest vaccin.

De asemenea, tot vineri, premierul Marii Britanii, Boris Johnson, s-a vaccinat și el cu serul AstraZeneca.

Johnson a fost diagnosticat cu COVID-19 și internat la Terapie Intensivă anul trecut.

OMS speră ca statele să continue vaccinarea cu serul AstraZeneca

Reprezentanții OMS au încurajat săptămâna aceasta utilizarea în continuare a vaccinului produs de AstraZeneca.

„În acest moment, OMS consideră că beneficiile vaccinului AstraZeneca depășesc riscurile și recomandă continuarea vaccinărilor. Comitetul consultativ global al OMS pentru siguranța vaccinurilor evaluează cu atenție cele mai recente date disponibile pentru vaccinul AstraZeneca. Odată ce revizuirea este finalizată, OMS va comunica imediat constatările”, se arată într-un comunicat al organizației.

Luni, OMS a făcut un apel la statele lumii să nu oprească imunizările cu vaccinul AstraZeneca din cauza îngrijorărilor legate de eventuale efecte adverse.

„Conform ultimelor date, nu există dovezi că incidentele au fost cauzate de vaccin și este important ca aceste campanii de vaccinare să continue ca să putem salva vieți și să oprim apariția cazurilor grave”, a spus purtătorul de cuvânt al OMS, Christian Lindmeier.

Recomandarea video

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?