Prima pagină » Vremea » Avertizare meteo. Cod galben de viscol în mai multe județe din țară. Prognoză specială pentru Bucureşti

Avertizare meteo. Cod galben de viscol în mai multe județe din țară. Prognoză specială pentru Bucureşti

Avertizare meteo. Cod galben de viscol în mai multe județe din țară. Prognoză specială pentru Bucureşti

Meteorologii au emis o avertizare Cod galben de viscol şi intensificări ale vântului la munte, fiiind vizate 25 de județe. De asemenea, Administraţia Naţională de Meteorologie informează că vremea în Capitală va fi mai caldă, joi, decât în mod obişnuit la această dată, însă se răcește de vineri.

ANM informează că, în intevalul joi ora 12.00 – sâmbătă ora 10.00, la munte, în special la altitudini de peste 1.600 de metri, vântul va avea intensificări cu rafale ce vor depăşi 80-100 km/h, va fi viscol, vizibilitate redusă şi zăpadă troienită.

Sunt vizate județele Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Suceava, Bistriţa-Năsăud, Neamţ, Harghita, Mureş, Braşov, Covasna, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Mehedinţi, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Caraş Severin, Hunedoara, Bacău, Vrancea şi Buzău.

În plus, de joi ora 12.00 până vineri ora 2.00, în judeţele Satu Mare, Sălaj, Maramureş, Cluj, Bistriţa – Năsăud şi Mureş vântul va prezenta intensificări cu viteze de 55 65 km/h, viscolind ninsoarea.

Prognoză specială pentru Bucureşti

ANM a emis o prognoză specială pentru Capitală. Astfel, în perioada joi ora 10.00 – vineri ora 8.00, vremea va fi mai caldă decât în mod obişnuit la această dată.

Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 8 grade, iar cea minimă va fi de -2…1 grad. Cerul va fi mai mult senin până spre orele serii, apoi se va înnora treptat, dar condiţiile de precipitaţii vor fi reduse. Vântul va sufla moderat, temporar cu intensificări, care la rafală vor atinge viteze în general de 35…40 km/h.

Valorile termice vor fi în scădere, astfel că temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 5 grade, iar cea minimă va fi de -6…-4 grade, mai scăzută în zona preorăşenească spre -8 grade. Cerul va fi variabil cu înnorări temporare pe parcursul zilei, însă probabilitatea pentru precipitaţii se va menţine redusă. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în orele amiezii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PSD, cu cuțitul la os. Luni se decide soarta Guvernului
Digi24
Una dintre cele mai bogate țări europene mai are rezerve de combustibil doar pentru 20 de zile
Cancan.ro
Prognoză luna mai 2026 | Meteorologii Accuweather anunță furtuni și ninsori în România
Prosport.ro
Milionarul și-a făcut cumpărăturile la LIDL. I-a lăsat mască pe angajați: cu ce și-a umplut căruciorul
Adevarul
Războiul din Pădurea Băneasa ia amploare. 6.000 de oameni, captivi între un dezvoltator care nu se ține de cuvânt și ecologiști
Mediafax
Trei zile de vreme rea în România. Ce zone sunt vizate de avertizările ANM
Click
Cum arată casa de vacanță a Andreei Marin. Imagini de senzație cu locul în care își încarcă bateriile
Digi24
Rumen Radev proclamă „victoria asupra apatiei”, în timp ce „Bulgaria progresistă” revendică primul loc în alegerile anticipate
Cancan.ro
Un nou SCANDAL zguduie Familia Regală! Kate Middleton a ajuns în pragul disperării
Ce se întâmplă doctore
Cum arată mama lui Dan Bălan la 68 de ani. Ludmila Bălan a dezvăluit secretul „tinereții fără bătrânețe”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România în care se introduce tram-trenul. Ce este acesta și cum va funcționa
Descopera.ro
Ce spune știința despre bărbații foarte inteligenți?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este secretul lui Polichinelle?