Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO Kelemen Hunor: Occidentul are obligația morală de a susține în continuare Ucraina și financiar până când poate. E o chestiune de viață și de moarte”

VIDEO Kelemen Hunor: Occidentul are obligația morală de a susține în continuare Ucraina și financiar până când poate. E o chestiune de viață și de moarte”

Kelemen Hunor: Occidentul are obligația morală de a susține în continuare Ucraina și financiar până când poate. E o chestiune de viață și de moarte”

Occidentul are obligația morală de a susține Ucraina în războiul său cu Rusia. Vom plăti cu toții prețul acestui război, spune Kelemen Hunor – președinte UDMR și vicepremier în Guvernul Ciucă, invitatul lui Marius Tucă la ediția specială, transmisă live de Gândul.

„Va fi o iarnă grea și aicea e de discutat cum abordăm lucrurile. Din punctul meu de vedere Europa, Uniunea Europeană, lumea democratică, Occidentul, are obligația morală în continuare de a susține Ucraina și financiar până când poate vine un moment când nu mai poți și financiar.

Eu cred fiecare stat a făcut cât a putut. Aicea e o diferență și dacă e vorba de financiar la nivelul Uniunii Europene, aici se mai poate. Nu există altă soluție.

Nu pot stai crăcănat și aștepți ca Rusia să vină peste Ucraina și după aceea mergem mai departe. Deci e o chestiune până la urmă de viață și de moarte, de principiu moral, n-ai altă soluție. Și dacă nu ai altă soluție morală…”, a declarat Kelemen Hunor.

Vom plăti prețul războiului

Vicepremierul României spune că UE va găsi în scurt timp o cale de a se „elibera” de dependența gazelor rusești, dar până atunci vom suporta cu toții costul războiului declanșat de Putin în Ucraina.

„Eu cred Uniunea Europeană, în timp relativ scurt va găsi alternativele pentru gaze naturale. Nimeni nu spune nu vom plăti, vom plăti prețul războiului, n-avem încotro, dar nu poți accepți o astfel de agresiune fără nicio reacție.

Uniunea Europeană nu avea altă soluție, fiindcă din punct de vedere militar nu există Uniunea Europeană, există Alianța Nord-Atlantică și există state membre care ajută cum pot – unii cu armament mai nou, alții cu armament mai vechi, fiecare cu ce poate”, a spus Kelemen Hunor.

Află totul despre războiul din Ucraina doar la Marius Tucă Show pe gândul.romiscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Economia Rusiei se apropie de „zona morții”. Ce arată noile date economice?
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
Uitați de păpuși și mașinuțe. Copiii ar trebui să se joace cu teluri și zdrobitoare de cartofi pentru a se dezvolta mai bine
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Cod portocaliu de ninsori şi viscol în 12 judeţe, inclusiv București
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ți-ai putea administra insulina fără ace? Iată ce a creat un cercetător!