Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe: „Rușii vor să fie acceptați ca o putere globală”

VIDEO | Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe: „Rușii vor să fie acceptați ca o putere globală”

Cristian Diaconescu a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Fostul ministru de Externe spune că nu ne apropiem de cel de-al Treilea Război Mondial.

Rușii vor altceva, și anume fie transformați și acceptați și, evident, evaluați ca o putere globală și nu una regională. Deci, din acest punct de vedere, vor aibă o proiecție clară.

Nu ne apropiem de cel de-al Treilea Război Mondial, pentru dincolo de ce se vede, cam 20 % din ce se întâmplă, după cum știți, sunt tot felul de întâlniri. Este un dialog de culise pe verticala puterii, ca să spun așa, nu numai în Federația Rusă, ci și în Occident sau în Ucraina.

Ucrainenii, declarativ, au anunțat faptul au 3 teme principale în relația cu Federația Rusă. În primul rând, să-i înfrângă pe câmpul de luptă. În al doilea rând, Federația Rusă plătească despăgubiri și în al treilea rând, Federația Rusă, criminalii de război fie judecați în instanțe internaționale.

Evident, Moscova a respins acest lucru. Biden, însă, ar fi cerut părții ucrainene să se așeze totuși la masa negocierii. Până astăzi nu a existat practic o negociere. Din punct de vedere al ucrainenilor, aceștia se află într-un moment semnificativ, pentru că s-au aflat în ofensivă și au reușit într-adevăr să împingă armata rusă mult spre est. 

Din punct de vedere al occidentalilor, se află într-o dilemă, și anume, vine iarna, vor fi probleme de aprovizionare cu energie. Sigur, miza ar fi, din punctul nostru de vedere, a se da un fel de bonus de încredere Federației Ruse și s-ar crea un precedent, cedarea, o flexibilitate în ceea ce privește Ucraina pentru a găsi o soluție care s-ar putea pe urmă să fie folosită ca un precedent de Federația Rusă.

Ideea o variantă de tipul teritoriu contra pace în ceea ce privește Ucraina, până la urmă ar putea fi găsită”, a spus Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook Marius Tucă – https://www.facebook.com/mariustuca.ro – și Gândul și pe canalul de YouTube Gândul. Tineți aproape!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari