Prima pagină » Sport » Prima REACȚIE a selecționerului Edi Iordănescu după tragerea la sorți! „Avem șansa noastră”

Prima REACȚIE a selecționerului Edi Iordănescu după tragerea la sorți! „Avem șansa noastră”

Prima REACȚIE a selecționerului Edi Iordănescu după tragerea la sorți!

Edi Iordănescu, antrenorul echipei de fotbal a României, nu este speriat de adversarii pe care-i vom întâlni la Euro 2024.

România a fost repartizată în Grupa E la turneul final al Campionatului European de fotbal – EURO 2024, alături de Belgia, Slovacia şi câştigătoarea play-off-ului B, potrivit tragerii la sorţi efectuate sâmbătă la Elbphilharmonie din Hamburg.

Ultima componentă a grupei României la EURO 2024, care va fi găzduit de Germania între 14 iunie şi 14 iulie, va fi decisă dintre câştigătoarele semifinalelor Bosnia-Herţegovina – Ucraina şi Israel – Islanda.

Prima REACȚIE a selecționerului Edi Iordănescu după tragerea la sorți! „Avem șansa noastră”

“Obiectivul nostru este să mergem mai departe, să trecem de aceasta grupă. Vom continua să muncim ca şi până acum, avem drumul nostru, şansa noastră, şi împreună, cu unitate şi încredere, am demonstrat că putem realiza multe lucruri frumoase.

Nu va fi uşor, indiferent de echipa care va veni din play-off. Este Campionatul European şi toate formaţiile de aici sunt valoroase”, a spus Iordănescu, potrivit frf.ro.

România va debuta pe 17 iunie, contra câştigătoarei play-off-ului B, la Munchen. Pe 22 iunie va avea loc meciul cu Belgia, la Koln, iar pe 26 iunie va întâlni Slovacia, la Frankfurt.

Cum se prezintă grupele la Euro 2024?

  • Grupa A: Germania, Scoţia, Ungaria, Elveţia
  • Grupa B: Spania, Croaţia, Italia, Albania
  • Grupa C: Slovenia, Danemarca, Serbia, Anglia
  • Grupa D: Play-off A (semifinale): Ţara Galilor – Finlanda, Polonia – Estonia, Ţările de Jos, Austria, Franţa
  • Grupa E: Belgia, Slovacia, România, Play-off B (semifinale): Bosnia şi Herţegovina – Ucraina, Israel – Islanda
  • Grupa F: Turcia, Play-off C (semifinale): Georgia – Luxemburg, Grecia – Kazahstan, Portugalia, Cehia

Recomandarea video

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Indignarea unui muncitor român stabilit în Spania, după ce i s-a oferit un salariu de 1.800 euro: „Nu acceptați aceste mizerii”
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Trei zodii își rescriu destinul de la început de an. Ianuarie le schimbă viața în bine, renasc din propria cenușă
Digi24
A murit Pat Finn. Actorul din serialele „Seinfeld” și „Friends” avea 60 de ani
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Statele Unite interzic dronele fabricate în afara țării, în special cele din China