Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Adrian Năstase: „Nu înțeleg de ce ne preocupă așa de mult alegerea președintelui. Postul de premier este cel mai important”

Adrian Năstase: „Nu înțeleg de ce ne preocupă așa de mult alegerea președintelui. Postul de premier este cel mai important”

Adrian Năstase, fost premier al României, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Conform acestuia, profilul premierului României are cel puțin aceeași importanță precum cea al președintelui. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Vreau să spun un lucru pe care îl gândesc de mai multă vreme. De ce ne preocupă așa de mult grija pentru alegerea președintelui? În realitate, postul de premier este cel mai important din punct de vedere al vieții oamenilor, din punct de vedere al situației interne și chiar din punctul de vedere al politicii externe. Ar trebui să vorbim despre profilul premierului – ce ar trebui să știe, ce ar trebui să facă”, a afirmat Adrian Năstase.

Fostul premier a reamintit Articolul 102 din Constituție, care spune: Guvernul, potrivit programului său de guvernare, acceptat de Parlament, asigură realizarea politicii interne și externe a țării și exercită conducerea generală a administrației publice.

Adrian Năstase: „Guvernul poate să ceară să ieșim din UE, iar președintele nu se poate opune”

„Dacă noul Guvern vine și în programul de guvernare, care va fi aprobat de Parlament, iar Guvernul propune ieșirea României din NATO, ăsta devine programul de politică externe. Ulterior, președintele devine prizonier al acestei formule aprobate de Parlament. El nu poate să mai spună că România intră din nou în NATO. Programul devine prizonier al acestei formule aprobate de Parlament. Pe baza acestui text, prin angajarea răspunderii guvernului în Parlament, Guvernul poate să vină și să spună că vrem să ieșim din Uniunea Europeană. Ar putea să propună să trimitem trupe în Ucraina. Președintele nu ar putea să se opună. Ignorăm profilul premierului, care este cel puțin la fel de important cu cel al președintelui. Dacă ne uităm în Constituție, președintele are dreptul să dea declarații și să le retragă, are posibilitatea să trimită ambasadori, dar la propunerea Guvernului”, a adăugat Năstase.

În legătură cu faptul că mulți oameni consideră că președintele se ocupă de politica externă, fostul premier a spus că „românii au această idee” că președintele poate găsi soluții la orice. „În realitate, toate lucrurile pe care le face președintele sunt oarecum la propunerea Guvernului. Are un anumit control pe justiție și prin intermediul CSAT.”

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Dmitri Medvedev amenință Finlanda: „Se află acum pe lista țintelor nucleare ale Rusiei. Bucură-te, ai atins apogeul securității!”
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
35.000 de componente străine în dronele și rachetele cu care Rusia a atacat într-o singură zi
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imaginea care a atras toate privirile fanilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Un experiment sugerează că oamenii nu se nasc dreptaci sau stângaci, ci devin pe parcurs