Prima pagină » Actualitate » Crima care a îngrozit Bacăul. Interlopul Florin Tamba, zis Buză, și-ar fi presimțit moartea. Ce i-a spus iubitei sale, pe care o ceruse în căsătorie

Crima care a îngrozit Bacăul. Interlopul Florin Tamba, zis Buză, și-ar fi presimțit moartea. Ce i-a spus iubitei sale, pe care o ceruse în căsătorie

Moartea interlopului Florin Tamba, zis Buză, măcelărit cu bestialitate de liderii unui clan rival, îngrozea Bacăul, în octombrie 2023. Între timp, ancheta ar fi fost încheiată, iar procurorul de caz ar fi clasat dosarul, cei doi suspecți fiind declarați nevinovați. Un suspect ar fi scăpat deoarece nu el ar fi fost autorul faptei, iar celălalt ar fi fost exonerat de acuzația de omor calificat, deoarece s-ar fi considerat că a acționat în legitimă apărare. În acest timp, iubita victimei a postat pe o rețea de socializare o înregistrare în care Buză o cerea de nevastă, interlopul având planuri mari cu ea. În cererea de căsătorie, Buză vorbește cu Marina, pe care o considera sufletul lui pereche, ca și cum și-ar fi simțit sfârșitul aproape.

Moartea lui Florin Tamba, zis Buză, i-a șocat până și pe cei care sunt obișnuiți cu altercațiile din lumea interlopă. Băcăuanul a fost efectiv măcelărit, în noaptea de 12 spre 13 octombrie, de liderii clanului rival Feraru. După mai multe discuții în contradictoriu, Florin Tamba a mers la reședința din Bacău a liderilor clanului Feraru, iar aici a început o răfuială în urma căreia Buză a fost ucis.

Victima a fost lovită cu răngile în cap și înjunghiată în piept și în abdomen. După ce au văzut că nu mai mișcă, atacatorii i-ar fi tăiat tendoanele de la picioare, i-ar fi zdrobit genunchii cu topoarele și i-ar fi scos dinții, cu săbiile.

După cinci luni de cercetări, procurorul a clasat dosarul, scrie Ziarul de Bacău. Potrivit publicației, unul dintre suspecți a fost exonerat de acuzația de omor, deoarece nu el a fost autorul faptei. Al doilea suspect, cercetat pentru omor calificat, a fost declarat nevinovat, fiind considerat în legitimă apărare.

”Vrei să fii soția mea, la bine și la rău?”

În acest timp, iubita lui Buză, Marina, îl jelește pe rețelele sociale. Vestea că dosarul a fost clasat a revoltat-o pe tânără.

”La cât de supărată sunt, nici nu mai gândesc limpede. Este foarte greu. Așa lege este șoc total”, a declarat, pentru Gândul, iubita lui Buză.

Marina a făcut publică o înregistrare în care acesta o cerea în căsătorie, dorind să-și refacă viața alături de ea.

”Vrei să fii soția mea, la bine și la rău? Răspunde rapid, nu mai sta pe gânduri, da sau nu?”, și-a întrebat Buză iubita, care i-a acceptat pe loc cererea.

Florin Tamba avea în plan să se căsătorească cu Marina și să se mute împreună în casă nouă | Sursă foto: TikTok

Discuția celor doi decurge ca și cum Buză ar fi simțit că sfârșitul îi este aproape.

”Te iubesc mult, să știi! Te iubesc și te vreau alături de inima mea toată viața mea, cât mai am de trăit, da? (…) Eu sunt Florin și am nume de floare și am nevoie de jumătatea mea, de floricica mea, să o îngrijesc și să o iubesc”, i-a mai spus acesta iubitei sale, care a făcut publică nu doar intenția acestuia de o lua de nevastă, dar și de a se muta împreună în casă nouă.

”Planul tău să ne căsătorim, să ne iubim, casă nouă, totul s-a dus. (…) Mi se rupe inima când te ascult, vocea ta, parcă ești aici, dar nu te pot atinge, atâta durere, suferință si depresie pot trăi. Ai luat totul cu tine. Curajosul, ambițiosul și puternicul meu”, a scris acesta la postarea cu înregistrarea cererii în căsătorie.

Tânăra, care locuia în Italia, și-a exprimat regretul că iubitul său a murit fără să mai reușească să-l vadă.

”Nici nu am apucat să ne vedem, așa durere, așa depresie, Dumnezeul meu!”, a mai scris aceasta.

Batjocorit pe rețelele sociale

Clanul Feraru și-a construit un nume în lumea interlopă din Bacău și a fost asociat cu tentative de omor, trafic de droguri și vătămări corporale. Cu numai câteva luni înainte să-l omoare pe Florin Tamba, frații Marian și Vasile Florian Feraru au bătut un bărbat care a stat în comă profundă peste 40 de zile.

Membri ai clanului se regăsesc și în scandalul legat de cazinourile Las Vegas, deschis de DIICOT, unde sunt suspectați că ar fi comis infracțiuni de cămătărie și șantaj.

În plus, pe numele lor ar mai exista un dosar de trafic de droguri în școli, dar și un lung șir de vătămări corporale grave.

Membrii clanului Feraru îi batjocoreau pe rețelele sociale pe alți interlopi din Bacău și numai. La un moment dat, în timpul unui live, unul dintre aceștia a pomenit și numele lui Florin Tamba, zis Buză, cu toate că nu aveau nimic de împărțit.

Atacat cu o furcă, dar și cuțite și răngi

Au urmat mai multe discuții în contradictoriu, iar, în noaptea de 12 spre 13 octombrie, Florin Tamba a mers la reședința din Bacău a liderilor clanului Feraru, împreună cu trei nepoți. Acesta le spusese dinainte că intenționează să încheie repede socotelile cu aceștia.

La momentul în care Buză a ajuns la adresa respectivă, în curte îl așteptau mai multe rude și prieteni ai grupării Feraru, care l-au atacat cu o furcă, dar și cuțite și răngi. Bărbatul a fost omorât pe loc, iar doi din cei trei nepoți ai săi au fost înjunghiați pe la spate de Ionuț Feraru, chiar cel care făcuse amenințările cu moartea și care, mai mult, ar fi arătat și un pistol în timpul dialogului video purtat cu victima.

CITEȘTE ȘI:

EXCLUSIV | Imagini cutremurătoare de la locul controversatei crime care a îngrozit Bacăul. Ucigașii sunt în continuare liberi, cu voia procurorilor

EXCLUSIV | Omul de bază al temutului Sandu Geamănu, mort în pușcărie după ce ar fi primit droguri de la raketul care l-a torturat pe Dan Nicorescu

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Noi date privind tripla crimă din Târgu Jiu. Femeia găsită moartă fusese cu doar o zi înainte la poliție. Ce a reclamat victima
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Fotografii demult uitate cu Oana Roman. Cum arăta vedeta când lucra în aviație
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
Cu greu o mai recunoști acum pe această artistă. E celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Tronson din Autostrada A8, finanțat prin SAFE. Cine preia proiectul?
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Sucul de roșii și soia reduce inflamația la adulții cu obezitate