Prima pagină » Actualitate » Marcel BOLOȘ: „Am o veste importantă pentru românii afectați de inundații – un ajutor de urgență de 15.000 de lei!”

Marcel BOLOȘ: „Am o veste importantă pentru românii afectați de inundații – un ajutor de urgență de 15.000 de lei!”

Marcel BOLOȘ: „Am o veste importantă pentru românii afectați de inundații - un ajutor de urgență de 15.000 de lei!”

În ședința de miercuri, Guvernul Ciolacu a aprobat un nou ajutor pentru sinistrații din Galați. Astfel, românii care au fost „loviți” de furia ciclonului Boris vor primi încă 15.000 de lei. Banii pot fi folosiți pentru a înlocui bunurile distruse sau pentru cumpărarea de combustibil pentru încălzirea locuinței.

Sunt peste 6.000 de familii ori persoane singure care vor beneficia de acest ajutor.

Ciolacu: „Continuăm să sprijinim familiile afectate de inundații”

„Continuăm să sprijinim familiile afectate de inundații”, ale căror bunuri și locuințe au fost distruse sau grav afectate. Oamenii din acele localități au primit deja câte 10.000 de lei, alocați de Guvern săptămâna trecută.

„În urma unei decizii luată în coaliția PSD-PNL. acordăm încă 15.000 de lei, cu care își pot înlocui bunurile distruse. De asemenea, banii pot fi folosiți și la achiziția de combustibil pentru încălzirea locuinței. Estimăm că peste 6.000 de familii sau persoane singure vor beneficia de acest ajutor” – Marcel Ciolacu

Premierul mai precizează că, în plus, Executivul aprobă plata către autoritățile locale din Galați a peste 62 de milioane de lei.

„Banii sunt necesari pentru reparații de drumuri județene, poduri și podețe distruse sau grav afectate de inundații. În același timp, toate autoritățile trebuie să fie mobilizate pentru a lua măsurile ce se impun în funcție de evoluția debitului Dunării. Populația trebuie informată pe toate canalele”, încheie Ciolacu.

Boloș: „Ajutorul se alocă suplimentar”

„Am o veste importantă pentru românii afectați de inundații. În ședința de Guvern vom aloca suplimentar 35 milioane lei din Fondul de rezervă bugetară pentru ca fiecare familie care și-a văzut casa lovită de urgie să primească un ajutor de urgență de 15.000 de lei.

Sprijinul va putea fi folosit pentru achiziționarea unor bunuri de bază în gospodărie, precum mașină de spălat, aragaz sau frigider. De asemenea, suma va putea fi utilizată pentru a cumpăra combustibil pentru încălzire sau gătit.

Ajutorul se alocă suplimentar celor 10.000 lei pe care i-am acordat deja pentru nevoile imediate.

Beneficiarii acestui ajutor vor încheia un acord cu agențiile locale de plăți, pentru ca ulterior să prezinte documente doveditoare pentru cumpărături, iar sumele neutilizate sau nejustificate vor fi returnate.

Știu că sunt și voci care contestă sprijinul oferit celor care și-au pierdut totul în fața apelor dezlănțuite. Le înțeleg argumentele, dar vă întreb: cum am fi putut închide ochii la suferința unor oameni care s-au văzut neputincioși în fața unei catastrofe naturale?

Într-o astfel de situație este vorba în primul rând de demnitatea și umanitatea noastră colectivă”, a scris pe Facebook și Marcel Boloș.

CITEȘTE ȘI:

Peste 3.600 de familii din Galați, afectate de inundaţii au primit ajutorul financiar de 10.000 de lei oferit de Guvern

GUVERNUL a alocat prima tranșă de ajutor pentru sinistrații din GALAȚI/ 55 milioane de LEI vor ajunge la beneficiari în cont sau prin mandat poștal

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp