Prima pagină » ALEGERI 2024 » Marcel Ciolacu: Prima VIZITĂ oficială din 2025 a lui Mark Rutte va fi în România. Am încercat să anticipăm anumite lucruri în viitor

Marcel Ciolacu: Prima VIZITĂ oficială din 2025 a lui Mark Rutte va fi în România. Am încercat să anticipăm anumite lucruri în viitor

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat că prima vizită oficială a noului secretar general al NATO, Mark Rutte, va fi la București. Acest lucru s-ar putea întâmpla până în luna mai 2025. 

Premierul Ciolacu a avut o întrevedere luni cu secretarul general al Alianței, la sediul NATO din Bruxelles.

Am făcut o analiză la zi, am încercat să anticipăm anumite lucruri în viitor. Există o promisiune foarte clară că prima vizită oficială anul viitor a secretarului general Mark Rutte va fi în România, până în luna mai, a spus Ciolacu, la Antena 3.

Premierul Ciolacu a menționat că i-a transmis lui Rutte îngrijorarea țării noastre, cu privire la securitatea în regiunea Mării Negre, România având cea mai lungă graniță cu Ucraina.

Întrebat dacă Rutte i-a comunicat detalii despre o „negociere” care să aibă drept rezultat pacea în Ucraina, premierul a răspuns că se poată discuții între președintele ales al Statelor Unite și numărul unu al NATO.

În acest moment, secretarul general Mark Rutte are discuții și a avut mai multe discuții cu președintele ales, Donald Trump. Dar eu nu cred că acceptul Statelor Unite ar fi fost dat de actualul președinte al Statelor Unite fără să fi avut o discuție și cu președintele ales. Să lăsăm totuși la nivelul lor să aibă aceste discuții.

Normal că România este îngrijorată, lucru pe care l-am și transmis, pentru că avem cea mai lungă graniță terestră cu Ucraina. Avem securitatea Mării Negre atât de importantă pentru noi, dar și pentru economia europeană și mondială. 10% din comerț e face este în tranzit prin Marea Neagră. Cu adevărat, am avut o discuție mai aplicată, geostrategică în acest moment, cum se văd lucrurile din punctul nostru de vedere, a declarat Ciolacu.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău, vizată într-un dosar penal internațional. Autoritățile din două țări, în alertă
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Ion Drăgan, înmormântat pe ritmuri de folclor! Colegii lui i-au adus un ultim OMAGIU COPLEȘITOR. Imagini dureroase de la momentul de 'adio!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Unde e trecută norma de poluare în Cartea Mașinii. Impozitul auto 2026 depinde de această informație
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
DESCOPERĂ.ro, site-ul pasionaților de Știință și Tehnologie din România!