Prima pagină » Actualitate » Raluca Turcan, replică pentru Lucian Romașcanu: Nu a fost nevoie de HOTĂRÂRE DE GUVERN la expoziția din Olanda. Adevărul va ieşi la suprafaţă

Raluca Turcan, replică pentru Lucian Romașcanu: Nu a fost nevoie de HOTĂRÂRE DE GUVERN la expoziția din Olanda. Adevărul va ieşi la suprafaţă

Raluca Turcan, replică pentru Lucian Romașcanu: Nu a fost nevoie de HOTĂRÂRE DE GUVERN la expoziția din Olanda. Adevărul va ieşi la suprafaţă
Raluca Turcan, fost ministru al Culturii din partea PNL, a răspuns luni acuzațiilor lansate de Lucian Romașcanu (PSD), și el fost ministru al Culturii, legate de lipsa unei Hotărâri de Guvern pentru expoziția cu artefacte dacice din Olanda. Turcan a explicat că, potrivit legislației în vigoare, nu era nevoie de o astfel de Hotărâre, deoarece proiectul a implicat o singură instituție, Muzeul Național de Istorie a României (MNIR).

”Am luat notă de tentativa jalnică de politizare a furtului din Olanda, derulată de fostul ministru PSD al Culturii, Lucian Romaşcanu. Uman, pot să înţeleg frustrarea lui Lucian Romaşcanu că după ce nu a mai fost ministru am reuşit deblocarea multor proiecte restante, între care schema de sprijin pentru cinematografie, precum şi multe alte proiecte benefice pentru oamenii de cultură din România. Însă afirmaţiile fără acoperire pe care le face nu pot să rămână fără un răspuns”, scrie Raluca Turcan pe Facebook.

„Ministrul nu se ocupă cu paza expozițiilor”

Raluca Turcanu afirmă că, la fel ca şi în mandatul lui Lucian Romaşcanu, ministrul nu se ocupă cu paza expoziţiilor din străinătate.

”Contractul dintre Muzeul Naţional de Istorie a României şi Muzeul Drents este foarte clar din acest punct de vedere, şi el reglementează precis obligaţiile juridice legate de asigurarea securităţii exponatelor. Noile reglementări, introduse chiar la propunerea mea, în 2023, se referă la necesitatea unei hotărâri de guvern dacă sunt implicate MAI MULTE autorităţi şi instituţii. Acest paragraf a fost introdus pentru a reglementa implicarea unor instituţii militare, de exemplu, în transportul exponatelor, cum a fost cazul expoziţiei de la Roma”, precizează fostul ministru.

Ea menționează că singura instituţie implicată în proiectul realizat cu Muzeul din Drents este MNIR aflat în subordinea Ministerului Culturii.

”Este regretabil ca un prim ministru să dea informaţii manipulatoare despre un fost membru al cabinetului său, doar pentru a acoperi NIMICUL din mandatul unui prieten, Lucian Romaşcanu. Suntem într-o coaliţie de guvernare şi este profund dăunător şi imoral ca un partener, cu premier în funcţie, să instrumenteze un linşaj la adresa unui fost ministru PNL. Am încredere totală că adevărul va ieşi la suprafaţă ca uleiul deasupra apei. Doar hoţii trebuie să se teamă”, mai spune Raluca Turcan.

Declarațiile Ralucăi Turcan vin după ce Lucian Romașcanu a transmis că, pentru expoziția de la Drents Museum, de unde au fost furate piese din tezaurul României, nu a existat o Hotărâre de Guvern, conform Ordonanței promovate chiar de Raluca Turcan. Romașcanu i-a cerut explicații fostului ministru liberal al Culturii și a amintit că Executivul adoptase o Hotărâre privind expoziția de la Roma, „Dacia – ultima frontieră a romanității”.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?