Simulare Evaluare Naţională 2025. Astăzi, elevii de clasa a VIII-a au luat parte la prima probă – Limba și Literatura Română. Iată subiectul care i-a pus în dificultate pe elevi.
Simulare Evaluare Naţională 2025. În cursul zilei de luni, 17 martie 2025, elevii de clasa a VIII-a au luat parte la prima probă în cadrul simulării de anul acesta. Subiectele au fost încărcate la ora 15:00 pe subiecte.edu.ro. În galeria foto a articolului se află subiectul pe care elevii l-au avut de rezolvat la această simulare. Elevii de clasa a VIII-a au primit poezia „Trezire” de Lucian Blaga. Cel de-al doilea text este din articolul jurnalistei Cristina Ștefan, denumit „Rezistența prin apicultură”. Este un text publicat în anul 2017 în Dilema Veche.
De asemenea, elevii au avut de argumentat dacă este bine sau nu să își mențină opțiunea, indiferent de situație. Răspunsul trebuia să fie motivat în 50-100 de cuvinte, valorificând textul 2 („Rezistența prin apicultură”).
Elevii se pot înscrie la Evaluarea Națională 2025 începând cu data de 10 iunie 2025. Prima probă scrisă va avea loc la data de 23 iunie 2025. Iată calendarul complet pentru această etapă:
Sursă foto: Shutterstock (caracter ilustrativ)