Prima pagină » Alegeri prezidențiale 2025 » Ungaria, model pentru George SIMION: „Din păcate, cercetarea românească este întotdeauna Cenușăreasa”

Ungaria, model pentru George SIMION: „Din păcate, cercetarea românească este întotdeauna Cenușăreasa”

„Din păcate, cercetarea românească este întotdeauna Cenușăreasa. La nivel de patente nu a existat nicio strategie până în acest moment și, iată, și în acest domeniu, Ungaria reprezintă un model, la fel cum vânătoarea, de exemplu, într-o țară văduvită de munți de mare, reprezintă o parte consistentă din PIB-ul Ungariei”, a spus George Simion la dezbaterea de marți, organizată de Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR).

Liderul AUR propune facilități fiscale pentru creatorii de invenții autohtoni, dar și externi.

„De aceea eu văd facilități fiscale pentru creatorii de invenție autohtoni, dar și externi, pentru că avem o piață mare în afară de Uniunea Europeană, care poate fi atrasă către România. Există modelul Ungariei din acest punct de vedere, iar, referitor la cercetare, noi ce am făcut până acum a fost să împărțim sărăcia.

După ce că nu s-au alocat bani, am dat la toți, să ajungă la toată lumea nimic. Cred că școlile doctorale trebuie prioritizate. Cred că universitățile trebuie finanțate în funcție de rezultate. Și oamenii de știință, și cercetătorii trebuie să iasă în spațiu public, și inventatorii, și și cercetătorii care reprezintă potențialul nostru creativ”, a adăugat candidatul la alegerile prezidențiale din 18 mai.

Nicușor Dan, contracandidatul lui George Simion, nu a fost prezent la dezbaterea organizată de Camera de Comerț și Industrie.

Foto: Mediafax – Andreea Alexandru

Vezi dezbaterea integrală


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții