Prima pagină » Știri politice » George Simion, față în față cu oamenii de afaceri, la CCIR / Nicușor Dan nu a venit. George Simion și-a prezentat diploma de BAC

George Simion, față în față cu oamenii de afaceri, la CCIR / Nicușor Dan nu a venit. George Simion și-a prezentat diploma de BAC

Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR) a organizat marți, de la ora 12:00, o dezbatere pe teme economice la care au fost chemați candidați care se vor confrunta în turul 2 al prezidențialelor – George Simion și Nicușor Dan. Până marți dimineață, doar George Simion confirmase participarea. 

Principalele declarații:

UPDATE: Planul case la 35.000 euro, explicat de Simion

George Simion a explicat că împreună cu colegii de partid au și realizat o casă la 35.000 de euro, dar se așteaptă să colaboreze și primarii pentru ca acest lucru să poată fi realizat mai ușor.

„Eu chiar am o diplomă care dovedește acest lucru de la Universitatea din București chiar în asta mi-am dat lucrarea de licență, în marketing, dar asta n-a însemnat vreodată am renunțat sau că am spus că nu facem doar pentru că este o măsură de marketing.  Nu am spus vreodată că noi am renunțat la planul de locuințe sociale la prețuri accesibile pentru familiile tinere pentru tineri. Există un interes extrem de mare și este privită România ca o pradă în acest moment.

Noi am și făcut o casă la sol, noi vorbim de noi cartiere în blocuri atâta timp cât statul pune la dispoziție terenul și respectivele zone sunt racordate la infrastructură critică,  sunt branșate la curent la apă, nu reprezintă în niciun caz e prețul o problemă și din punct de vedere al urbanismului m-aș fi așteptat de la primarul Bucureștiului și de alții primare să ne fie parteneri în acest proiect”, a spus Simion.

UPDATE: Simion: „Creditarea este problema”

George Simion a fost întrebat cum își propune să atragă capitalul românesc din străinătate, dar și să le ofere românilor din diaspora oportunitățile de care beneficiază România.

Candidatul AUR a răspuns că românii din diaspora ar trebui sprijiniți prin instituțiile statului din străinătate, cum ar fi consulatele sau ambasadele.

Mai apoi, candidatul AUR a precizat că, în opinia sa, cea mai mare problemă din mediul antreprenorial este creditarea.

În momentul în care te împrumuți cu 7-10% … au venit cei de la Asociația Fermierilor mai devreme la mine și mi-au spus că amânarea plății ratelor doar a făcut să își piardă pământul și utilajele. Normal, protestele de anul trecut, din ianuarie, și așa-zisele măsuri guvernamentale n-au făcut decât să îngroape parte din agricultorii români care ne dau astăzi pâine și ne dau hrană, o hrană sănătoasă, spre deosebire de multe altele”, a mai spus George Simion.

UPDATE: Simion: „La grădiniță eram mai oscilant”

„Aveam două grădinițe și mă plimbam de la una la alta. Îmi plăcea mai mult la bunici. Nu suntem acei inculți, acea pleavă a societății, cum am fost etichetați”, a spus candidatul la alegerile prezidențiale.

UPDATE: George Simion își prezintă diploma de BAC

Candidatul la alegerile prezidențiale își prezintă diploma sa de bacalaureat.

„Am văzut că contracandidatul meu protejat de diverse interese a venit să-și aducă diploma de bacalaureat. Față de fostul premier al țării, posedă o diplomă de bacalaureat. Și noi am venit cu diplome de bacalaureat, licență. Sunt autentice, reprezintă instituții de învățământ. Vi le pun la dispoziție”, a spus Simion.

UPDATE Simion, mesaj subtil către Nicușor Dan:

„Nu avem nevoie de șapte primării la nivelul Bucureștiului, doar dacă primarul general nu e în stare să facă ordine în atribuții sau în propria casă”, a spus Simion.

UPDATE Simion transmite mulțumiri mediului de afaceri

George Simion spune că mediul de afaceri merită să fie tratat cu mai mult respect.

„Cred că este momentul ca cineva să vină să vină în fața dvs (mă refer cineva pe o poziție înaltă) și să vă spună mulțumesc pentru că rezistați. Mulțumim pentru că sunteți parteneri corecți. Mulțumim pentru că ne plătiți salariile, Mulțumim că mai țineți o parte din românii în țară prin strădaniile dvs.”

UPDATE Simion: Consider această dezbatere cât se poate de utilă

Simion se arată dezamăgit că Nicușor Dan nu participă la dezbateri organizate de mediul academic și mediul de business.

„Aș vrea să fiu mai aproape de dumneavoastră. Avem niște obstacole între noi, birocratice, de sistem. A ales să nu se prezinte (n.r. Nicușor Dan), cum a ales să nu se prezinte nici ieri la Universitatea București”.

UPDATE Daraban: Nu cred că acest oraș merită șapte primării

În discursul său de la începutul „dezbaterii”, președintele CCRI a opinat că Bucureștiul nu merită șapte primării.

“Nu cred ca acest oraș (București) merita șapte primarii”, a spus acesta.

UPDATE Simion, lângă un pupitru gol

Nicușor Dan a anunțat luni seară că nu mai poate participa.

„Invitația a fost transmisă ambilor candidați, miercuri, cu același text și aceeași ora. Din păcate, unul dintre candidați ne-a transmis aseară că nu mai participa din motive de agendă”, a declarat Mihai Daraban, președintele CCIR.

Știrea inițială.

„Camera de Comerț și Industrie a României salută desfășurarea democratică a primului tur al alegerilor prezidențiale. Ne exprimăm însă îngrijorarea față de situația economică și bugetară gravă în care se află România și Guvernul României, mai ales ținând cont de demisia Prim-ministrului.

În acest context, am adresat invitația oficială celor doi candidați la Președinția Românei, domnului Nicușor Dan și domnului George Simion, la o dezbatere publică pe teme economice cu Camerele de Comerț și Industrie din România – Camera Națională și Camerele județene și, implicit, cu mediul de afaceri autohton”, se menționează într-un comunicat al CCIR.

FOTO: Andreea Alexandru/Mediafax

CITIȚI ȘI:

George Simion: „Rusia a reprezentat și reprezintă cea mai mare amenințare pentru România”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Analiști maghiari: criza politică pune în pericol deficitul și cursul valutar
Digi24
Tucker Carlson și-a cerut iertare pentru că l-a susținut pe Donald Trump: „Am indus în eroare oamenii. Nu a fost cu intenție”
Cancan.ro
DOLIU în lumea modei! A murit designerul Eugen Olteanu
Prosport.ro
FOTO. Teodora Stoica a atras toate privirile într-o ținută mulată
Adevarul
Avertismentul unui general de top: România irosește programul de reînarmare SAFE și riscă să cadă în sfera de influență a Rusiei
Mediafax
Brumă, lapoviță și rafale de 130 km/h: ce anunță ANM pentru miercuri și joi în România
Click
Câți bani ar fi câștigat Codruța Filip la „Desafío”! Suma încasată după eliminare
Digi24
„E o moarte lentă și chinuitoare”. Mărturia unuia dintre lichidatorii mobilizați la Cernobîl, la 40 de ani de la accidentul nuclear
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Codruța Filip, pentru cele două luni la Desafio. A pierdut jumătate din bani la divorț?
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi impunea reguli stricte
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un Lamborghini restaurat timp de trei ani?
Descopera.ro
NASA sacrifică un instrument pentru Voyager 1! Unde a ajuns acum nava spațială?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – M-am culcat aseară cu soţul Mariei! – Şi?!? la zi, cum e???
Descopera.ro
Un colaps misterios a schimbat Europa acum 5.000 de ani, spun oamenii de știință