Prima pagină » Știri externe » Thailanda acuză Cambodgia de încălcarea ARMISTIȚIULUI/ „Este o încercare clară de a submina încrederea reciprocă”

Thailanda acuză Cambodgia de încălcarea ARMISTIȚIULUI/ „Este o încercare clară de a submina încrederea reciprocă”

Thailanda acuză Cambodgia de încălcarea ARMISTIȚIULUI/ „Este o încercare clară de a submina încrederea reciprocă”

Thailanda a acuzat, marți, Cambodgia că a încălcat armistițiul intrat în vigoare cu doar câteva ore mai devreme, lansând atacuri în mai multe zone ale teritoriului thailandez.

Premierul malaysian, Anwar Ibrahim, a anunțat că Bangkok și Phnom Penh au ajuns la „un acord comun care prevede un armistițiu imediat și necondiționat”, începând de marți. Totuși, după intrarea în vigoare a acestuia „partea thailandeză a constatat că forțele cambodgiene au lansat atacuri armate în mai multe zone ale teritoriului său”, conform purtătorului de cuvânt al Armatei thailandeze, Winthai Suwaree.

Discuțiile au avut loc după ce președintele Statelor Unite, Donald Trump, a cerut ambelor națiuni să convină asupra unui acord de încetare a focului ca o condiție prealabilă pentru discuțiile comerciale privind taxele vamale cu Washingtonul.

„Acest lucru constituie o încălcare deliberată a acordului și o încercare clară de a submina încrederea reciprocă. Thailanda este obligată să răspundă în mod corespunzător, exercitându-și dreptul la autoapărare”, a afirmat Suwaree.

Ministrul cambodgian al Apărării respinge acuzațiile privind încălcarea armistițiului

Ministrul cambodgian al Apărării, Maly Socheata, a declarat că „nu au existat ciocniri armate în nicio regiune”, potrivit cotidianului Le Monde.

„Frontul s-a calmat de la încetarea focului”, a transmis premierul cambodgian, Hun Manet.

În pofida acestor acuzații, ambele părți au dezvăluit că vor organiza, marți, întâlniri între comandații militari locali, așa cum era planificat în cadrul acordului de armistițiu.

Thailanda și Cambodgia s-au acuzat reciproc că au inițiat multiple atacuri, ambele state fiind reticente în a iniția negocieri, care ar fi urmat să fie mediate de Statele Unite și China.

Tensiunile dintre Bangkok și Phnom Penh s-au intensificat de la moartea unui soldat cambodgian la sfârșitul lunii mai, în timpul unui schimb de focuri.

Foto: Profimedia

Recomandarea autorului:

Thailanda și Cambodgia au ajuns la un ACORD. Cele două țări au convenit asupra unei încetări a focului

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Ce mănânci înainte de culcare pentru un somn odihnitor?