Prima pagină » Economic » Cursul deschide stabil sesiunea interbancară, cu oscilații aproape de 4,39 lei/euro

Cursul deschide stabil sesiunea interbancară, cu oscilații aproape de 4,39 lei/euro

Cursul deschide stabil sesiunea interbancară, cu oscilații aproape de 4,39 lei/euro
Moneda națională a înregistrat oscilații reduse la începutul sesiunii interbancare de luni, cursul oscilând aproape de 4,39 lei/euro, într-o piață calmă, după ce vineri rata de schimb a atins maximul istoric, de 4,4010 lei/euro, în urma anunțului privind căderea Guvernului Ungureanu.

Moneda națională a înregistrat oscilații reduse la începutul sesiunii interbancare de luni, cursul oscilând aproape de 4,39 lei/euro, într-o piață calmă, după ce vineri rata de schimb a atins maximul istoric, de 4,4010 lei/euro, în urma anunțului privind căderea Guvernului Ungureanu.

La deschidere, euro era cotat la 4,3895 – 4,3930 lei, în scădere față de nivelul de la finalul sesiunii precedente, când operațiunile se realizau în intervalul 4,3925 – 4,3950 lei/euro.

În prima oră de tranzacționare, cotațiile au fost stabile, iar în jurul orei 10:15 schimburile se perfectau la 4,3885 – 4,3920 lei/euro.

Economistul șef al UniCredit Țiriac Bank, Dan Bucșa, a afirmat că așteptările privind intervențiile BNR în apărarea nivelului de 4,40 lei/euro determină unele bănci străine să mizeze pe aprecierea leului în viitorul apropiat.

„Dacă incertitudinea politică se prelungește, leul s-ar putea deprecia temporar peste 4,40 lei/euro, fără a depăși semnificativ acest nivel. Pe termen scurt, banca centrală ar putea limita volatilitatea cursului pentru a nu da semnale privind apărarea unui anumit nivel de curs, însă pe termen mediu BNR ar putea apăra acest prag”, a spus Bucșa.

Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs de referință în scădere cu 0,1 bani, la 4,3747 lei/euro.

Pentru dolar, referința a coborât tot cu 0,1 bani, la 3,3074 lei/dolar, iar pentru francul elvețian, BNR a anunțat un curs cu 0,21 bani mai redus, de 3,6414 lei/franc.

Dobânzile practicate vineri de băncile comerciale pentru sumele plasate pe termen de o zi au crescut la 4-5%, de la 3,83 – 4,33% vineri dimineață.

Unii dealeri cred că ratele de dobândă ar putea să se apropie de nivelul ratei cheie de 5,25%, pe fondul unor probabile intervenții valutare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Cum a devenit feminismul atât de divizat? Femeile încearcă să reconstruiască alianțele